Kendinize Değer Verin

0

Teknoloji hayatımızın her anında karşımıza çıkmak bir yana bizle birlikte hareket eder oldu. Sağladığı kolaylıklar zamandan tasarruf etmemize olanak sağlıyor.

Sabah çalar saatle uyanıyor, kahvemizi makineden alıyor, yenisi çıktısa araba değiştiriyor, her sene telefon yeniliyor, işte inovasyon çalışmalarıyla daha da teknolojiyle haşır neşir oluyoruz.

Günümüz gençliğinin çoğunda bıkkınlık, hedefsizlik, geleceğe umutsuz yaklaşım emareleri görülür. Sebep aslında teknolojiye aşırı bağımlılıklarından kaynaklanıyor.  Sosyal paylaşım siteleri varken kütüphaneye gidip kitap okumak pek de cazip değil tabi.

Her işin kolayına kaçıp ömrümüzü tüketiyoruz. Teknolojiyi araç olmaktan çıkartıp amaç olarak ediniyoruz. Kendi benliğimizi bozmanın yanında yaşadığımız dünyayı da olumsuz etkiliyoruz. Bunu yaparken de malesef bencilce davranıyoruz.

Hayatımızdaki sorunları başlıca ele alırsak, depresyon, asosyallik, küresel ısınma, radyasyondan doğan hastalıklar vs. Bunları daha da uzatabiliriz fakat iç karartmaktan öteye geçmez.

Küreselleşmeyle beraber mesafeler ortadan kalktı. Birine ihtiyaç duymadan kısa süre içinde bilgi edinmek mümkün. Bu da kişide iletişim problemlerine yol açan sebeplerden bir tanesi.

Günümüz teknolojik araçlarıyla sıkça haşır neşir olmak bizi bireyselliğe itmenin yanında yalnızlaştırıyor.

yy ile beraber farkına varılmaya başlanan ve gittikçe yaygınlaşan kişisel gelişim, olumlama yöntemleri bireyleri plaza hayatında yaşarken nefes almaları konusunda bir nebze rahatlatıyor. Ülkemizde özellikle 21. Yy’da stres kaynaklı hastalıkların artması kişisel gelişime olan önemin ciddiyetine değinmemizi sağlamıştır. İstediklerini kısa sürede elde eden bireyler amaçsızca hareket ettiklerden kazandıklarının değerini bilmeyip mutsuz olmaya mahkum oluyorlar.

Hayatımızdan teknolojiyi çıkarmamız çok zor. Gelişen teknolojiler, değişen dinamiklere aayak uydurabilmek için elbette teknolojiden faydalanmayız. Ama bunun ölçütünü bildiğimz müddetçe kendimize fayda sağlamış oluruz. Öbür türlü zamanımızı çalmaktan bizi mutsuzluğa itmekten öteye geçmez. Hayata bilgisayar, tablet, cep telefonu ile gereğinden fazla vakit geçirmek için gelmediğimizi düşünüyorum.

Eğer teknolojiden ihtiyacınızdan fazla istifade ediyorsanız biraz uzak kalıp hobiler edinmek iyi gelecektir. Belirli bir yaşa kadar okuyup iş hayatına atılıp yazdan yaza tatile gidip de emeklilik planları yapmak insanların mutsuz olmasında en büyük etkendir. Hayatınızı başkalarına göre yaşamayın. Yapmak istediklerinizi ertelemeyin. Mutluluğunuzu ertelemek size stresten başka yarar sağlamaz.

Dışarı çıkın, toprakla ilgilenin, çiçek edinin, çocuklarla vakit geçirin, dernek vakıflara üye olup insanlara faydalı olun. Hayat o zaman biraz olsun anlam kazanacaktır.

Bir sözle yazımı bitirmek istiyorum.

“İnsanlar para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Ama sağlıklarını kazanmak de için paralarını harcarlar. “

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.