Kobilerin Pazarlama Planlarına Neler Dahil Edilmeli?

0

Pazarlama artık bir işi büyütürken sadece göz önüne almanız gereken bir şey değildir . Pazarlama artık başarı için vazgeçilmez bir unsurdur, ancak büyüme ve başarı için planlama sadece bir gecede gerçekleşmiyor.İki yönlü küçük  işletme pazarlama planı vardır:1.si çalışanlar için, 2.si şirketiniz için.Bu iki plan doğru bir şekilde bir araya getirilirse, işletmenizin başarısı için bir yol haritası olacaktır.Pazarlama planınızda bunlara ulaşmak için iş hedeflerinize ve stratejilerinize sahip olmalısınız. İşte küçük işletmeleriniz için pazarlama planına dahil etmeniz gereken başlıca bileşenlerden bazıları:

1,Yönetici Özeti:Yönetici özeti planınızın başlangıcındayken, birlikte yapılması gereken son bölümdür. Bu, tüm pazarlama stratejinize genel bir bakış sağlar. Bu bölüm çalışanları, yatırımcıları, danışmanları vb. Neler yapmayı planladığınızı görmek için bir şans verir, eksi olan tüm ayrıntıları verir.

2,Müşterileri Hedefleyin : Kime ulaşmak istediğinizi belirlemek önemli bir başlangıç ​​noktasıdır. Siz ve seçim sahipleriniz, hedeflediğiniz müşterilerin demografik özelliklerini (ör. Yaş, cinsiyet, durum) ve psikografik (ilgi alanları ve motivasyon) profillerini bilmeniz gerekir. Bunu anlamak, pazarlama ve reklam çabalarını şekillendirmeye yardımcı olacaktır.

3,Ürün ve Eşsiz Satış Teklifi (USP) :Ne satıyorsunuz? Bir ürün mü? Servis mi? Piyasanızla alakalı olma durumu nedir? Bunun için bir ihtiyaç var mı? Piyasada benzer bir şey var mı? Ürününüzün hedef pazarında neye ihtiyacı olduğunu belirleyin ve ürününüzü ve şirketi rakiplerinizden ayıran özellikleri belirleyin.

4,Fiyat ve Pozisyon : Ürününüzün fiyatlandırması ve konumlandırılması gerekir. Değerli bir ürüne sahip olmak istiyorsanız, fiyatı çok yüksek ayarlamak müşterilerinize, en iyi ürününüz olduğuna dair izlenim verecektir. Piyasanızdaki diğer kilit oyunculara bakın ve fiyat ve pozisyonunuzu kendi pazarınızla karşılaştırarak belirleyin.

5Rakipler : Bir oyunu oynamak için, kuralların ne olduğunu ve kime karşı oynadığınızı bilmeniz gerekir. Başkalarının yaptıklarını analiz etmeniz gerekir, böylece ne yapacağınızı ve ne yapmayacağınızı biliyorsunuzdur. Tüketicilerin ikisinin arasındaki farkı bilmeyecek kadar birbirine benzeyen bir ürüne sahip olmasını istemezsiniz.Rakiplarinizin kimleri hedeflediğini ve bunlara nasıl ulaştıklarını bilmeniz gerekir; böylece farklı bir grubu hedefleyebilir veya aynı kitleye yönelip daha iyi bir strateji kullanabilirsiniz.

6,Promosyon ve Markalaşma : Markanız için nasıl bir farkındalık yaratmak istediğinize karar vermeniz gerekir . Bu bölümde, ürününüze, hedef pazarınıza ve konuma en uygun olan TV reklamcılığı, radyo reklamcılığı, baskı, dijital, ticaret fuarında pazarlama, basın bültenleri, etkinlik pazarlaması vb. Gibi tüm tanıtım seçeneklerinden seçim yapın.

7,Online Pazarlama Stratejileri : Daha önce bu kadar önemli olmayabilirken, Dijital pazarlama şimdi herhangi bir pazarlama planının önemli bir parçasıdır.Arama motoru sonuçlarında sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri belirleyin, hangi ücretli reklam programlarını (yani Facebook Reklamları, Twitter Reklamları vb.) alacağınızı belirleyin. ve işletmenizin sosyal medya pazarlama planını tanımlayın .

8,Pazarlama Hedefleri :Pazarlama hedefi kampanyalarınızın başarısını nasıl ölçmek istediğinizi belirlediğiniz yerdir. Pazarlama hedefleriniz arasında satış, gelir, müşteri memnuniyeti, web sitesi trafiği, sosyal medya takipçileri vb. sayılabilir. Ölçülebilir ve gerçekçi hedefler belirleyin, ardından performansı izleyin ve ölçün.

10,Bütçe : Bir pazarlama planının en önemli parçalardan biri bütçedir. Pazarlama çabaları için ne kadar bütçe ayırabilirim. Bu para nereden geliyor? İşletme kredileri, yatırımcı parası veya işletme sermayesi kullanıyor musunuz? Gerekirse, pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılamak için iş finansmanı almayı düşünün .

Bir pazarlama planı için gerekli parçalar olsa da bölümler ve bileşenler, ihtiyaçlarına bağlı olarak her işletme için farklılık gösterecektir.Teknoloji değiştikçe tüketiciler değişir; Tüketiciler değiştikçe onlara ulaşmanın ve ihtiyaçlarını karşılamanın yolları da değişir. Hiçbir pazarlama planı taş üzerine yazılmamıştır, bu nedenle işinizin yol haritasından farklı bir yol almaya başladığını görürseniz çok endişe etmeyin.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.