Konut Satışlarında Balon Var mı? Türk Konut Sektöründe Yaşanan Problemler

0

Yayınlanan reklamlar, oluşturulan kampanya ve fırsatlara bakarsak Türk konut piyasasında -büyümeye rağmen- reel bir stok mevcut. Stokların eritilmesi için gerek inşaat firmaları gerekse devletin sektöre yönelik bir takım çalışmaları da var. Ancak ortada faiz gibi bir sorun olduğu sürece stokların eritilmesi pek mümkün gibi görünmüyor. “Konutta balon mu var?” sorusuna şimdilik cevap verilemese de firmaların hükümet tarafından verilen sübvanse sayesinde kendilerine biraz güven var. Balon etkisinin kısa vadede görülme ihtimali şimdilik uzak. Peki konut satışının artırılması için neler yapılabilir?

Konut talebinin artırılması için faizlerin düşürülmesi gerekiyor. Enflasyon ve faizin yüksek olduğu yerde tüketiciler harcama yapmak ve kredi çekmek istemez.

Kredi faiz sınırı (psikolojik sınır gibi denebilir) yüzde 1. Aylık yüzde 1’in altında seyreden faizlerde konut talebi daha fazla oluyor. Yüzde 1 üstü faizlerde talep doğal olarak azalıyor. Nedeni 10 yıllık kredilerde ödenmesi gereken faiz miktarı her bir oranda daha fazla oluyor. Kim daha fazla para ödemek ister ki.

Konut satışlarında güven duygusu şart. Ülkede oluşabilecek bir güvensizlik ilk önce konut satışlarını etkiliyor. Türkiye birkaç yıldır gerek iç gerekse dış politikada bir takım sıkıntılar yaşıyor. Ekonomik sıkıntılar da etkilenince insanlar yatırım tercihlerini azaltarak piyasayı daraltmaya başlıyor. Yabancılarda, bu problemleri takip ettikçe konut talepleri de azalıyor.

Konut satışlarında, satın alınacak potansiyel evlerde değer artış beklentisi olması gerekiyor. Bina yapım maliyetleri yüzde 20 üzerinde artmasına rağmen konut üreticileri artışlarını fiyatlara yansıtamıyor.

Türkiye, fiyat olarak OECD endeksine göre ucuz ülkeler kategorisinde değil. Ülkedeki konutların kira gelirleri düşük, satış gelirleri ise oldukça yüksek. Türkiye, endekste ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

2018 Ocak ayında toplam 97.019 konut satışı gerçekleşti. Bu satışların 1.742’sini yabancılar satın aldı. Coğrafi bakımdan istikrarsız kabul edilen Ortadoğu bölgesi ve Afganistan, en çok konut satışı talep eden vatandaşları barındırıyor. Yabancılara yapılan satışlarda KDV muafiyeti ve 1 milyon dolarlık satışlarda vatandaşlık verilmesi gibi uygulamalar neticesinde yabancıların Türkiye’ye ilgisi her geçen gün artıyor.

Yorum: Etkin ve sürekli düşük bir faiz sistemi, ülkedeki vatandaşlar için konut satışını arttırıcı bir faktördür. Ülkede istikrarın sağlanması ve borç yükünün azaltılması, stokların eritilmesi için önemli bir fırsattır. İnşaat firmalarının desteklenmesi kısa vadede sektörün devamlılığını sağlasa da uzun vadede tek bir sektörün desteklenmesi zincirin diğer halkalarını bozacağı için sağlıklı olmaz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.