Kriz Senaryoları ve Faiz Arasındaki İlişki: Türkiye, Amerika, Avrupa Ve Japonya Örnekleri

0

Dünyada üzerinde özellikle 2008 yılından sonra artmış gibi gözükse de aslında uzun yıllardan itibaren yaşanan ciddi bir enflasyon problemi var. Fed Başkanı, bunun petrol fiyatlarına bağlı olduğunu söylüyordu ancak yeni açıklamalar, yükselişin petrole bağlı olmadığı yönünde oldu. Şu an kendileri de bu durumu bilmiyorlar.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir gerçek var o da yakında bir kriz olacağı yönünde. Tarih olarak da 2017 sonu ile 2018 başını işaret ediliyor. Peki Türkiye’de ve diğer ülkelerde senaryolar nasıl?

Amerika Birleşik Devletleri: Fed, 2015 yılında para basma işlemini durdurdu. 2017 Ekim itibariyle de piyasadan para çekme işlemine başladı. Yılsonuna kadar da piyasadan 400-500 milyar dolar dolara çekecek. 2018 Ocak itibariyle aylık 50 milyar dolar seviyelerinde piyasadan para çekerek 4 sene içerisinde bilançosunu yaklaşık 2,5 trilyon dolar’a indirme planı mevcut.

Amerika’da Faiz oranı şu an 1,25 civarında. Sene sonuna kadar bir, 2018 sonuna kadar da en az üç defa faiz artırımına gidilmesi öngörülüyor. Piyasalar bu kadar faiz artırımına gidilemeyeceği kanaatinde fakat Fed, bu artırım planını daha önceden planladı aslına bakacak olursak. Yakın zamanda yani Aralık ayında faiz artırımına gideceğini çok fazla dillendirmeye başladılar. Piyasaların bu konuda tedbir alması gerekiyor. Fed’in gelecek 3 faiz artırımını yapsa ortalama faiz oranı 2,25 civarında olacak. Bilançosu ise 4 trilyon dolar civarında olsa bile Fed’in para basacak alanı ne de yeterli seviyede düşürebileceği faizi var. Zaten yüksek faiz ile birlikte dünyada bastığı parayı ülke içine çekme gayretinde olacaklar. En erken kriz senaryosu 2021 yılında.

Avrupa: Avrupa şu an para basmaya devam ediyor. 2018 Ocak ayında para basma seviyesi yarı yarıya düşecek ve 2018 sonunda para basma ise sona erecek. Basılan paraları toplamaya ortalama 3-4 yıl arasında başlasalar 2021-2022 yıllarında fazla parayı geri çekecekler. Faiz oranı (politika faizi) şu an 0. Ve uzun sürede bu oran kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Kriz senaryoları Abd’nin tam aksine 2028 olarak tahmin ediliyor.

Japonya: Senelerdir Resesyon içerisinde olan Japonya, şu an bir krizi öngörmüyor. Japon Merkez Bankası (BoJ) enflasyon yüzde 2 olmadan parasal genişlemeyi durdurmayacaklarını açıkladı. Avrupa gibi Japonya da uzun süreler para basmaya devam edecek. Faiz oranları negatif seviyelerde olan Japonya, muhtemel bir ekonomik krizde en çok etkilenecek ülkeler arasında.

Türkiye: Ülkemiz dünya ekonomisi içerisinde yüzde 1’lik paya sahip. Yani çok iyi ya da çok kötü yönetilmesi olabilecek bir küresel kriz içerisinde çok da önemli değil. Önemli olan mevcut durum karşısında hazırlıklı olunması. Oluşabilecek mevcut bir kriz 2008 Krizi gibi kolay atlatılamayabilir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.