Küçük Firma Sahiplerinin İnsan Kaynakları Personeli Almasının Nedenleri

0

İK uzmanları, işe alma süreçleri, yasal uyumluluk, bordro ve çalışan ilişkileri gibi şirket kültürlerini sürdürmek için önemli olabilecek çeşitli iş yönlerini ele almaya yardımcı olurlar. Tüm işletme sahipleri bir insan kaynakları uzmanını çalıştırmak zorunda değildir. Ancak bunun gerekli olmasının birkaç nedeni vardır:

Bir İK temsilcisinin yapabileceği şey , basit bir ön tarama yaparak kesin uyuşmazlık olacak adayları filtrelemektir. Bu,işyeri sahibi ve işe alma yöneticisi için büyük bir zaman kazandırabilir.Bir İK temsilcisi gereksiz fayda sağlamayacak mülakatları önleyebilir. İnsan kaynakları uzmanları ayrıca, işe alma sürecinde yer alan tüm evrakların idaresinden sorumlu tutulabilir;Bu da bir başka zaman tasarrufudur.Ayrıca ücret artışı talepleri,izin günleri ile ilgili sorunlar İK temsilcileri sayesinde hallolur.

Çalışanlarınızın size çok sık geldiğini, çalışmakta olduğunuz herhangi bir görevi kesintiye uğrattığını ve konsantrasyonunuzun kırılmasına neden olduğunu fark ederseniz, bir İK temsilcisini işe almanın zamanı gelmiş demektir.

Bir insan kaynakları çalışanı, iyi yetenekleri etrafında tutmak konusunda çok şey yapabilir. Çalışan memnuniyeti anketleri oluşturabilir ve şirket kültürünün bazı güçlü ve zayıf yönlerini analiz edebilirler.Çalışanlar için daha rahat bir ortam sağlamak amacıyla çalışma saatlerinden sonra katılmaları için çeşitli etkinlikler  planlayabilirler.

Takeaway : Hedefiniz çalışan maliyetini azaltmak , çalışanların mutluluğunu arttırmak ya da her ikisini birden yapmak olsa da, bir İK temsilcisini küçük işletmeleriniz için bir kaynak olarak kullanmak, süreç için çok değerli olabilir. Ayrıca, eğer çalışanın yöneticiyle bir problemi varsa bunu İK elemanı ile daha rahat konuşabilirler.

Peki, Küçük İşletmeleriniz için İK Görevlisi Gerekir mi?
Çok fazla potansiyel çalışana röportaj yapmak için vakit harcıyor muyum?
Sağlık planlarının yönetilmesine yardım etmem gerekiyor mu?
Çalışanlarımla müzakere etmek için çok fazla vakit geçiriyor muyum?
Çalışanları korumak için mi uğraşıyorum?
Bu soruların herhangi birine “evet” cevabı verildiyse, bir İK temsilcisi seçmek için araştırma yapmanın zamanı gelmiş olabilir

Cevap Yaz

Your email address will not be published.