Küçük İşletmelerin %80’i Online Pazarlama İçin Facebook Kullanıyor

0

Mart (2017) ayında G2 Crowd, ABD’deki küçük işletmelerin sahiplerini ve yöneticilerini inceledi (çalışan sayısı 250’den daha az olan firmalar). Katılımcıların% 24’ü 2017 yılında pazarlama ve reklamcılık alanındaki yatırımlarına öncelik vermeyi planladıklarını söylüyor. G2 Topluluğun yaptığı aynı ankete göre, sosyal medya platformları küçük işletmeler için popüler pazarlama kanalları olarak ortaya çıktı. Araştırmaya göre, küçük işletme sahiplerinin yaklaşık yüzde 80’i özellikle Facebook’u online pazarlama aracı olarak kullanıyor. Üstelik Facebook, Kobi’ler açısından Twitter ve LinkedIn gibi diğer sosyal kanallardan, AdWords gibi çevrimiçi reklam ağlarından ve gazete ve radyo gibi geleneksel reklamcılık yöntemlerinden daha popüler.

Pazarlama için En İyi Sosyal Medya Siteleri
Araştırmada Facebook’dan sonra, Twitter’da ikinci sırada yer alarak küçük işletmeler için en popüler pazarlama kanalı olarak adlandırıldı ve bunu Linkedin ve Instagram izledi. Küçük işletmelerin bu platformlara doğru çekim yapmasının en büyük nedenlerinden biri de ücretsiz olmasıdır. Ayrıca ücretli reklam seçenekleri de özellikle küçük işletme sahipleri için ucuz ve kolay bir seçenektir. Muhtemelen bu platformları kullanan birçok küçük işletme sahibi kendi Facebook sayfalarını oluşturarak ücretsiz seçeneklere yoğunlaşıyor.

Ankete katılanların yüzde 38’i, Facebook’un en başarılı pazarlama kanalı olduğunu söylüyor. Bu nedenle, işletmelerin pazarlama çabalarını artırmak için düşük maliyet seçeneklerinden yararlanmaları kesinlikle mümkündür.
Ancak bu sonuçlar, küçük işletmelerin kendilerini Facebook ve benzeri platformlarda gerçekten birbirinden ayırma gereksinimini de vurguluyor. Küçük işletmelerin büyük çoğunluğu zaten Facebook’u pazarlama için kullandığından, yalnızca bir sayfa kurup müşterilerin ona çekilmesini beklemek yeterli değil. Sosyal medyada tam olarak aktif olmanız ve platformu kullanmanın fark yaratan yollarını bulmanız gerekir; böylece rakipleriniz arasından kolayca sıyrılabilirsiniz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.