İşletmenizdeki Çatışmaları Çözebilmeniz İçin Etkili Adımlar

0

İş Dünyasında çoğu insan çevresindekilerle çatışmaktan çekinir ve sessiz kalmayı tercih eder. Fakat sorunlardan kaçınmak, ofis içerisinde daha büyük sorunların oluşmasına sebep olur. Bu yüzden sükunetle, karşılıklı konuşarak problemler daha da büyümeden halledilmelidir. Çatışmalar, genelde farklı jenerasyondan kişiler arasında veya farklı dilleri konuşan,farklı kuşaklardan gelen ,farklı dini inançlara ve kültürel normlara sahip insanlar arasında meydana gelir.

İşyerindeki Çatışmaları Çözmenin İpuçları:
1.Büyük sorunlar,arka arkaya gelen küçük meselelerden oluşur. Durumu iyileştirmeye önce küçük meseleleri hallederek başlayın. Direk bütünden hareket etmek her zaman karmaşıklık yaratır.
2.Duygularla değil mantıkla hareket edin. Bazı durumların sizi kızdırıp kontrolden çıkarmasına izin vermeyin.
3.Kişiler hakkında hemen karar vermeyin. Davranışları iyice analiz etmeden kişileri suçlamayın. Suçlamak yerine birisinin ya da herhangi bir şeyin farklı bir hareket sürecine girmiş olabileceği konusunda  geribildirim verin.
4.Çatışmaya ortam oluşturan sebebi, resim veya benzeri belgelerle taraflara anlatın. Böylece insanlar tepkilerinde daha mantıklı davranacaklardır.
5.Daima gerçekçi ve dürüst olun. Sizin de hatalarınız olabilir. Aklınıza gelen herşeyi hemen söylemeyin. Sakin bir şekilde hasarın boyutundan bahsedin ve durumun ciddiyetine uygun bir çözüm seçin.
Tempolu,rekabetli ve bol çatışmalı bir ortamda çalışıyorsanız,kişilerle konuşurken ”seni anlıyorum”, ”katılıyorum” ve ”katılmıyorum” gibi kelimeleri daima kullanın.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.