Kurumsal Blog Nasıl Oluşturulur?

0

Teknolojinin gelişimi ile birlikte bloglar pazarlama alanında oldukça fazla önem sahibi oldu. Hatta yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanıcılar bir ürün almadan önce firma yada ürün hakkındaki içerikleri araştırıp okuyor ve ona göre karar veriyorlar. Yani bloglar müşteri yönlendirme açısından firmalar için mükemmel bir araç olma yolunda ilerlemekte. Peki iyi bir kurumsal blog nasıl oluşturulur? Bu yazımda bu konu üzerinde duracağım.

Yol Haritanızı Belirleyin
Öncelikle kurumsal blog oluşturmak için bir aksiyon planına ihtiyacımız var. Peki bu planın içerisinde en dikkat çeken nokta beklentiler olacaktır. Kurumsal bloglar sadece pazarlama amacı taşımazlar. Marka itibar yönetime katkı amacı, trafik oluşturma amacı veya e-mail listesi oluşturma gibi bir çok plana hizmet ederler. Bu nedenle öncelikle olarak kurmayı hedeflediğiniz kurumsal bloğunuzun belirli bir hedefini belirlemelisiniz.

Yaklaşım Şeklinizi Belirleyin
Bu kısmı bir örnekle açıklamak istiyorum. Türkiye’nin en büyük operatör firması üzerinden örnekliyorum. Operatör müşteri desteğini aradığınız zaman karşınıza çıkan çağrı merkezi müşteri temsilcisi öncelikle size nasılsınız? diye soruyor. Bu yaklaşım işe en sert müşteriyi bile yumuşatıyor diyebilirim. Hani bizim meşhur bir atasözümüz vardır “Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır.” diye. Kurumsal bloğunuzda müşterilerinize ne şekilde yaklaşacağınızı iyi belirleyin. Ayrıca bu yaklaşımın hedefinize büyük bir katkı sağlayacağını da unutmayın.

İçeriklerinizi Oluşturun ve Yayınlayın
İçerikler bakımından dikkat etmeniz gereken püf noktaları kısaca özetleyelim.

Öncelikle içerikleriniz direk olarak bir ürün veya hizmete yönelmemeli. Yani bir reklam metni gibi olmamalıdır. En iyi içerikler müşteriye katkı sağlayan ve çözüm yolu sunan içerikler olduğunu bilmekteyiz. Bu neden ziyaretçiye yardımcı olan, faydalı içerikler yayınlamalısınız.

Bunun dışında rakiplerinizin önüne geçebilmek adına içerikleriniz SEO uyumlu olmalıdır. Bu konuda freelance çalışan uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Bu uzmanlar arasında benimde yer aldığımı belirteyim. Ayrıca SEO’nun öneminin anlaşılabilmesi açısından dah önce kaleme aldığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriğinizi kriterlere uygun şekilde hazırladınız ve sıra geldi yayınlama zamanına. İçerik yayınlama kurallarının en önemlisi sürekliliktir. Bu kural arama motorları tarafından da dikkate alınmaktadır. Yani her gün yayın yapmak zorunda değilsiniz. Ancak sürekli ve belirli aralıklar ile bir yayın planı oluşturmalısınız. Sektörünüze göre iki günde bir veya haftada bir plan oluşturmak sizin elinizde.

Aksiyona Teşvik Edin
Oluşturduğunuz içerikler bir aksiyona yönlenmelidir. Bu ürün veya hizmet alımı olabilir. Bunun dışında yorum yapmaya teşvik etmelidir. Bu sayede artık müşteri fikirleri ürün veya hizmetinizi pazarlama durumuna geçecektir. Ayrıca bu gelen yorumları ürün veya hizmetinizi geliştirmek içinde kullanmanız önemlidir. Müşterinin kral olduğunu unutmayıp ona göre hareket ettiğiniz sürece her zaman kazanacaksınız.

Sonuçları Gözlemleyin ve Analiz Edin
Bu kısım en çok dikkat edilmesi gereken kısımdır. Burada el de edilen geri dönüşümler (memnuniyet, şikayet, ihtiyaç vb.) dikkatli şekilde değerlendirilmelidir. Yorumlardan müşteri kitlenize ne sunulması gerektiğinden tutunda hangi ürün veya hizmeti sunacağınıza kadar pek çok noktaya ulaşabilirsiniz. Yapılan iyi bir analiz kurumsal bloğunuzun geleceğine yön verecektir. Bu analizler sonucunda gelecek için planlarınızı iyileştirebilir ve hatta yeni bir yol haritası da çıkarabilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

?Stratejik Danışman | ?Dijital Pazarlama | ?Online Reklamcılık |? SEO Analiz | ?Blogger | ?Wordpress Hizmetleri www.AliaRior.com

Cevap Yaz

Your email address will not be published.