Kurumsal Mailleşme Kuralları

0

Herkese Merhabalar;

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok kavram ve yenilik hayatımıza girdi.Hayatımıza girenlerden birisi olan “E-Mail” kelimesi  özellikle iş dünyasında en çok duyulan kelime haline  geldi.

Günümüz iş dünyasında neredeyse her  süreç  e-mail üzerinden  tarafların iletişime geçmesiyle yürütülür hale geldi. İşte bu süreçlerin yürütülmesi ve taraflar arasında ki iletişimin sağlıklı olabilmesi için  tarafların uyması gereken bazı kurallar ortaya çıktı.Mailleşmenin sağlıklı olabilmesi için uyulması gerek kurallar;

  • İlk olarak göndereceğimiz kişinin mail adresini alıcı kısmına doğru bir şekilde girmeliyiz.Daha sonra mailleşmenin durumuna göre Cc ve Bcc kısımlarına da başka alıcılar girebiliriz.
  • Mailin ana konusu ne ise kesinlikle bu konuyu mailin başlığına uygun şekilde yazmalıyız. Konusu belirtilmemiş mailler alıcı tarafından ertelenebilir veya unutulabilir.
  • Maile başlangıç olarak “ …… Hanım/Bey Merhabalar” şeklinde başlamak en uygun ve mantıklı olan başlangıç şeklidir.
  • İş dünyası tempolu ve yoğun olduğu için karşı tarafın zaman sıkıntısı olabileceğini düşünerek,alıcıya vereceğimiz mesajı imla ve görgü kurallarına uygun olacak şekilde en kısa ve en net  şekilde hazırlayıp göndermeliyiz.
  • Son olarak maili “iyi dileklerimle”,”teşekkürler”,”iyi çalışmalar” şeklinde nazik cümleler ile bitirmeliyiz.

Bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.