Kuşak ve Yol Forumu

0

Daha önceki bazı yazılarımda dünyadaki güç ekseninin Batı’dan Doğu’ya doğru kaymakta olduğunu ve ABD ile AB’nin eski gücünde olmayacaklarını belirtmiştim. ABD’nin yerine Çin geçmektedir. Bu bir süreçtir. Dünden bugüne olacak bir olay değildir. Çin akıllı bir strateji izleyerek yükselişini sürdürmektedir. Askeri olarak bir çatışmaya girmeden, ekonomik ve kültürel ilişkiler kurarak ülkeleri kendisine çekmektedir. Rusya bunu yapmak yerine askeri güce başvurmaktadır. Bu nedenle uzun vadede Çin’in önü daha açıktır. Çin dünyadaki algısını düzeltmeye çalışmaktadır.

Çin’in akıllı güç stratejinin bir parçası olarak 14-15 Mayıs tarihlerinde Pekin’de Kuşak ve Yol Forumu düzenlenmektedir. 29 ülkenin devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılım sağlayacağı foruma 130 ülkeden de delegeler düzeyinde katılım beklenmektedir. Türkiye de Cumhurbaşkanı düzeyinde foruma katılan ülkeler arasında. Katılım sağlayan ülkeler ve katılım düzeyleri incelenirse bu forumun Çin’in önemli bir diplomatik başarısı olarak görülebilir.

Bu forum Çin’in 2013 yılında başlattığı “Tek Kuşak Tek Yol” projesinin bir devamıdır. Söz konusu proje iki parçadan oluşmaktadır. Birincisi İpek Yolu Ekonomik Kuşağıdır. İkincisi ise 21. Yüzyıl Deniz İpek Yoludur. Tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması olarak yorumlanan proje kapsamında 65 ülke vardır.

Forumun Türkiye gündeminde yeterince tartışılmadığını üzülerek belirtmek isterim. Çin ile ticaret ilişkilerimiz aleyhimize işlemektedir. Bu forum, firmalarımızın ve yatırımcılarımızın Çin’e yaptığımız ihracatı ve yatırımları artırmak için oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır. Gelecekte Çin’in Ortadoğu ve Afrika pazarında nüfuzu daha da artacaktır. Türkiye’nin şimdiden Çin ile ikili ticari ilişkilerini  geliştirmesi ve yakın bölgede Çin ile gireceği bir ticari rekabete hazırlıklı olması gerekmektedir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.