MacBook Pro’nun Touch Bar’ına Simgeler Ekleme veya Kaldırma Nasıl Yapılır?

0

Touch Bar’ı değiştirmeniz oldukça kolaydır.

Touch Bar’da neler var?

Özelleştirme hakkında konuşmaya başlamadan önce, dokunmatik çubuğun çalışma biçiminin temelleri hakkında konuşalım. 

Sağda Apple’ın Komuta Şeridi dediği dört düğme var. Bu şeridi genişletmek için sola dönük oka dokunabilirsiniz; diğer MacBook’larda fiziksel tuşların en üst sırasına benzer bir düğme koleksiyonu görüntülenir.

Buna Genişletilmiş Kontrol Şeridi denir. Çoğu kullanıcı, yalnızca Komuta Şeridi’ni genişlettikten sonra görecektir. Ancak bunu varsayılan yapmak mümkündür.

Şimdilik, Apple’ın Uygulama Denetimleri diye değindiği boş alanın geri kalanından bahsedelim. Bu alan, açıkça ne olursa olsun  açık olan her uygulama tarafından kullanılır.

Denetim Şeridini veya Uygulama Denetimlerini Gizleme

Belki de her zaman genişletilmiş Kontrol Şeridi’ni görmeyi tercih edersiniz. Belki de öteki tarafta olmasını istiyorsununuz. Her iki durumda da, başlamak için Sistem Tercihleri’ne gitmeniz ve sonra Klavye bölümüne gitmeniz gerekir.

Varsayılan olarak açılacak olan bu bölümün “Klavye” sekmesinde, dokunmatik çubuğa ilişkin seçenekleri bulacaksınız.

İlk seçenek olan “Touch Bar shows”, dokunmatik çubuğun neyi gösterdiğine karar vermenizi sağlar.

Varsayılan “Kontrol Şeridi ile Uygulama Kontrolleri” seçeneği, yukarıda ana hatlarıyla belirtildiği gibi çalışır: sağdaki dört düğmeli Kontrol Şeridi, solda kaçış tuşu ve orta alanı kaplayan Uygulama Kontrolleri.

İkinci seçenek olan “Genişletilmiş Kontrol Şeridi”, her zaman genişleyen düğme setini gösterecek Uygulama Denetimleri’ni ortadan kaldırıyor.

Üçüncü seçenek olan “Uygulama Denetimleri”, Kontrol Şeridi’ni tamamen salıverir, yalnızca şu anda açık olan uygulamanızdan düğmeleri gösterir.

Tercih ettiğiniz seçenekler tamamen size kalmış, ancak seçim yapmak harika değil mi?
Kontrol Şeridi Düğmelerini Özelleştirme
Bu yalnızca özelleştirmenin başlangıcı: Denetim Şeridi’ndeki simgeleri de düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Sistem Tercihleri’ndeki Klavye penceresindeki “Kontrol Şeridini Özelleştir” düğmesini tıklayın.

Denetim Şeridi’ndeki simgeler, aynen bunları yeniden düzenlediğinizde iPhone’larda veya iPad’de simgelerde olduğu gibi kıpırdanmaya başlar. Simgelerini taşımak için simgelerine hafifçe dokunun ve sürükleyin.

Ekranda çeşitli simgeler göreceksiniz.

Orada bulunan herhangi bir şeyi değiştirmek için ana ekranınızdan simgeleri tıklayıp dokunmatik çubuğunuza sürükleyebilirsiniz. 

Genişletilmiş Kontrol Şeridini özelleştirebilirsiniz.
Denetim Şeridi’ni genişletmek için ok işaretine tıklayın, ardından simgeleri istediğiniz yerden sürükleyin.

Uygulama Denetimleri Nasıl Özelleştirilir?

Özelleştirme, Denetim Şeridi ile sınırlı değildir: birçok uygulama, Uygulama Denetimlerini özelleştirmenizi sağlar. Özelleştirme teklif edilirse, menü çubuğunda Görünüm> Dokunmatik çubuğu özelleştir altında bulabilirsiniz.

Herhangi bir programda çok şey kullandığınız belirli bir işlev varsa, buna bir göz atmaya değer. Örneğin: Safari’de okuyucu modunu seviyorum ve bunun için dokunmatik çubuğa ekleyebileceğiniz bir düğme var.

Dokunmatik çubuğu destekleyen her uygulama özelleştirmeyi desteklemez. Bunun gibi Tweaks’lar size klavyenizin üst sırasını kontrol etmenizi sağlar.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.