Machine Learning (Makine öğrenimi) Pazarlamanın Geleceği Mi?

0

Machine Learning, bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır ve bilgisayarın var olan verileri kullanarak gelecekteki davranışları,sonuçları ve eğilimleri öngörmesini sağlayan bir veri bilimi tekniğidir. Bilgisayarlar, Machine Learning sayesinde programlamaya gerek kalmadan öğrenir.
Şirketlerin kendi ölçeklerinde makine-öğrenme pazarlama stratejileri uygulamaya başlamaları için gereken önemli nedenler vardır. Bunlar:

1. Hayata ‘gerçek zaman’ kavramı getirir: “Gerçek zamanlı” ifadesi pazarlamacılar arasında yıllardır lanse edilmesine karşın, makine öğrenimi ortaya çıkana kadar bu tam olarak uygulanamıyordu. Önceki dönem sistemlerinden hiçbiri makine öğreniminin verdiği cevap düzeyine ulaşamadı.

Makine öğrenimi ve diğer ileri teknolojiler, pazarlama bütçelerinin daha akıllıca kullanılması için yeni fırsatlar yarattı.Bu yeni teknolojiler, şirketlerin tonlarca veriyi gerçek zamanlı olarak 7 gün 24 saat analiz etmelerine ve derinlemesine analizler yapmalarına olanak tanımaktadır. Büyük verileri yönetmek,güçlü ve uygulanabilir bilgiler elde etmek,önümüzdeki yıllarda  onlıne işletmelerin en önemli temeli olacaktır.

2. İş pazarlamacılığının en büyük düşmanını ortadan kaldırır: Etkili bir iş pazarlaması kitlelere ulaşır ve dönüşümler yaratır. Sorun, pazarlamayla ilgili çok basit bir sorundur . Daha iyi bir strateji istemek için pazarlama kampanyaları deneme yanılma yaklaşımını benimser. Online olsun veya olmasın kampanyalar temelde tohumun toprağa dağılmasını, bazılarının da kök salmasını sağlar. Pazarlamacılar makine öğrenimi sayesinde davranışsal verileri kullanarak,  müşterileri alışveriş yapan müşterilere dönüştürme ihtimalini büyük ölçüde gerçekleştirir.

3. Pazarlama ile ilgili tahminlerin yapılmasını kolaylaştırır:Uzmanlar yıllar boyu pazarlama tahminleri ile ilgili araştırmalar yaptılar.Bu araştırmalar tutarlı satın alma modelleri temel alınarak gerçekleştirildi.Makine öğreniminin gerçek zamanlı iletişim sunması sayesinde bu tahminler daha kolay öğrenilebilir hale geldi.

4. Yapının pazarlama içeriğine yardımcı olur:Reklam metni yazarları, hedef kitle için konuşan reklamlar ve e-posta  yoluyla pazarlama kampanyaları oluşturmak için kendi şirketlerinin veya müşterinin kullanımına sunulan bilgileri kullanır.Makine öğrenimi pazarlamacıların verileri daha iyi analiz etmelerine yardımcı olur

5. Maliyeti düşürür:Artık günümüzde dünya nüfüsunun tamamına yakını internet kullanabildiği için hedef kitlelere ulaşmak daha kolay oldu,Müşterilerin çoğunun, otomatik e-postalar, planlanan sosyal medya mesajları, çevrimiçi reklamlar veya diğer içerikler yoluyla, tekliflerin güncel tutulabilmesinden dolayı, iletişim maliyetleri önemli ölçüde düştü.

Makine öğreniminin hassasiyeti sayesinde, çevrimdışı faaliyetlerde de  üretim ve dağıtım departmanları  bilgilendirilir. Bu, pazarlamacıların doğru miktarı belirleyebilmelerini ,en etkili kanalları kullanmalarını ve aşırı üretime bağlı aşırı maliyetleri azaltmalarını sağlar.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.