Merkez Bankası Faizleri Neden Düşür(e)miyor?

0

Cumhurbaşkanı’nın indirim baskısı ve diğer unsurlarında bu baskı doğrultusundaki talepleri Merkez Bankası (MB)’nın 07 Mart 2018 tarihli toplantısındaki faiz kararını etkilemedi. Faizlerde bir indirim ve artış yaşanmamakla birlikte önümüzdeki dönemlerde de MB’den herhangi bir indirim sinyalinin verilmediği söylenebilir. Faizler ise mevcut hliyle şu şekildedir:

  • Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25

MB borçlanma faiz oranı yüzde 7,25

  • Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde
  • Geç likidite penceresi faiz oranları:

MB borçlanma faiz oranı: Yüzde 0

MB borç verme faiz oranı: Yüzde 12,75

Karar açıklandıktan sonra bazı kesimler sert tepki gösterseler de, MB’nin faizleri sabit tutması gayet doğru bir karar oldu. Enflasyon baskısının son 1 senede iyice hissedilmesi sonucu MB’nin faizleri düşürmesi zaten beklenemezdi. Hükümetin MB’ye baskısı biraz siyasi yani popülist bir söylem olarak yorumlanabilir. MB, kendi sitesinde yaptığı açıklamada da bunu görüyoruz. Yapılan açıklamada: “Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin oluşturduğu yüksek fiyat seviyeleri risk oluşturmaya devam etmektedir. Stabil enflasyon göstergeleri olması gereken şeklinde devam ederken çekirdek enflasyon yüksek bir şekilde devam etmektedir. Bu nedenle para politikasındaki sıkı duruş devam edecektir.” Bu açıklamalardan enflasyon seviyesinde çekirdek enflasyon faktörünün yüksek olması aslında herşeyi açıklıyor.

Çekirdek enflasyon kavramı ise fiyatlardaki tüm geçici etkilerin liste dışına çıkarılmasıyla oluşturulan “Özel kapsamlı TÜFE göstergeleri” ile hesaplanan enflasyon çeşididir. Gösterge içerisindeki enerji, alkollü içecekler ve tütün ürünleri gibi bazı kalemlerin, kalem dışına çıkarılmasıyla hazırlanmasıdır.

MB’nin açıklanmasında bir nevi enerji fiyatlarına atıfta bulunuyor. Artan enerji fiyatları dolayısıyla normal enfllasyonunda arttığı (Talep enflasyonu), bunun doğrudan gıda fiyatlarına yansıdığının altı çizilebilir. 2018 Şubat ayındaki tüketici fiyat artışı (yüzde 0.73) geçen seneye kıyasla düşük (2017 Şubat-yüzde 0.81) ancak son 6 yılın ortalaması olan yüzde 0.45’lik rakama göre oldukça yüksek. Bu rakamla yani 0.73’e göre enflasyon düşüyor demek yanlış olur.

Sonuç olarak faizlerin bu seyirde devam etmesi gerekiyor. MB’nin yapmış olduğu hamleler bazı kesimlerin işine gelmesede, 80 milyonun çıkarı için yerinde. Devletin yapacağı doğru politik hamlelerle düzenin biraz hafifletilmesi sonucu zaten MB faizleri düşürecektir. Açıklamalar bu yönde verilmiş.

Kaynak
www tcmb gov tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+menu/duyurular/basin/2018/duy2018-05

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.