Merkez Bankası Para Politika Kararları (Eylül 2017)

0

Merkez Bankası Para Politika Kurulu (PPK) Eylül ayında yaptığı toplantıda faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı. Cumhurbaşkanı’nın “Faizleri yükselin.” çağrısına karşılık oranların stabil kalması ülke ekonomisinin büyük bir virajda olduğunun göstergesi sayılabilir.

Ülkemizdeki faiz oranlarından kısaca bahsedecek olursak;

Gecelik borç verme yani marjinal faiz oranı %9,25 (Merkez Bankası’nın kaynak ihtiyacı olan bankalara gecelik vadeyle borç vermesi)

Gecelik borç alma oranı %7,25 (Bankaların ellerindeki fazla parayı Merkez Bankası’na gecelik vadeyle borç vermesi)

Bir hafta vadeli repo ihalesiyle borç verme oranı %8,00 (Merkez Bankası’nın bankalardan tahvil senet alarak karşılığında haftalık vadeyle borç vermesi)

Geç likidite penceresi borç alma %0,00 (Saat 16.00-17.00 arasından bankalarn Merkez Bankası’na ellerindeki fazla parayı gecelik vadeyle borç vermesi

Geç likidite penceresi borç verme %12,25 (Saat16.00-17.00 arasında bankaların Merkez Bankası’ndan gecelik vadeyle borç alması)

Merkez Bankası’nın Ocak ayında aldığı karar gereğince bir borç verme yani fonlama aracı olan geç likidite pencere uygulamasını geçici olmaktan çıkararak bir kural haline getirdi. Yine 2017 ocak ayı içerisinde bir haftalık vadeli repo ihalesiyle borç verme işlemini uygulamayarak geçmişte sürekli kullandığı politika faizini kaldırdı. O tarihten sonra da Merkez Bankası, politika faizi yerine geç likidite penceresinden işlemlerini yürütüyor. Burada yapılmak istenen durum ise faiz oranlarını bir anda arttırmak istememeleri, bunun yerine artmış faizi olan kalemi uygulamak. Sadece isim değişikliği yaşandı.

Merkez Bankası’nın mevcut haliyle ortalama fonlama maliyeti vardır. Bu fonlama maliyeti, yukarıda vermiş olduğumuz borçların faizlerinin borç miktarına göre ağırlıklandırılmış ortalamasından oluşmaktadır. Bu oran son dönemde geç likidite pencere imkanından fonlama yapılması nedeniyle yüzde 12,00 oranında oluşmakta. Yani Merkez Bankası bankalar gecelik yüzde 12 ortalama faiz oranı ile fonlamaktadır.

Son veriler ışığında Merkez Bankası, belirtilen ortalama faiz ile bankalara sağladığı net fonlama 120 milyar TL civarında bulunmaktadır. Ülkemizdeki bankaların mevduat ve fon kaynakları ortalama 1,7 trilyon TL civarında. Yani Merkez Bankası’ndan bankalara sağlanan mevduat yaklaşık yüzde 7 civarında.

Merkez Bankası’nın toplantı sonrası yaptığı açıklamada ekonomide toparlanmanın olduğu, enflasyon düzeyinin beklenen seviyeden yüksek olduğu ve çekirdek enflasyon göstergelerinde fiyatlama davranışlarına ilişkin bir risk faktörünün ortaya çıktığı ve bununla birlikte sıkı para politikasının uygulanmasına devam edilmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: www mahfiegilmez com/2017/09/merkez-bankas-ve-sk-para-politikas.html#more

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.