Merkez Bankasının Faiz Kararı ve Dolar/TL Paritesine Etkisi

0

Merkez Bankasının Faiz Kararı ve Dolar/TL Paritesine Etkisi

Merkez Bankası (MB) dünyaya ilan ettiği politika faizini (yüzde 8,0) kullanıyormuş gibi gözükse de aslında politika faizi şeklini almış Geç Likidite Penceresi (GLP)’ni politika faizi olarak kullanıyor. Hem ülkemizde hem dünyadaki yatırımcılar Türkiye’de Kasım 2017 itibariyle politika faiziyle Ortalama Fonlama Maliyeti olarak Geç Likidite Penceresini kullanıyor. Kasım 2017’ye kadar bizde gün sonunda hesaplarını kapatamamış bankalar için GLP uygulanıyorken şimdi Merkez Bankasının faizleri sessiz sedasız artırması için uygulamaya koyduğu faiz penceresi olarak kullanılıyor. Dünyada ise normal olarak kendi amacı için uygulanmaktadır.

16.04.2018 itibariyle Dolar endeksi 89.42 seviyelerindeyken MB’nin GLP faizini artırmasıyla 91.19 seviyesine yükseldi. Bunun anlamını Dolar’ın diğer yabancı paralar nezdinde değer kazanmaya başlaması olarak anlayabiliriz. Ayrıca doların güç kazanması Nisan 2018 itibariyle Trump’ın ticaret savaşları dolayısıyla daha yumuşaması ve ABD enflasyon yükselişinin ABD ekonomisini canlandırdığını ve toparladığının göstergesi olarak görülmesi sonucuna varmaktadır.

Merkez Bankasının böyle bir ortamda faizleri artırması gayet olumlu ve beklenen bir gelişmeydi. Ancak beklendiği üzere dolar/TL paritesini yeterli seviyeye çekemedi. Tam tersi gün içinde (25.04.2018) kur kısa bir düşüşten sonra tekrar yükseldi. Tekrar doların düşüşü (TL’nin değer kazanması) hafta sonunu buldu. Faizlerin arttırılması sonucu TL, dolar karşısında değer kazanması gerekirken tam tersi değer kaybetmiş oldu. Ters olan bu durum aslında kırılgan beşlinin 25-27.04.2018 tarihleri arasındaki kendi para birimlerinin dolar kuru karşısında değer kaybetmelerinden de görebiliriz. Merkez Bankası, eğer faiz artırmasaydı şu an dolar kuru 4.20 ve üstü seviyesinde olabilirdi.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.