Meslek Gruplarından İnsana Saygıya

0

Çoğu kesimce benimsenmiş, yeni nesile de uyarlanmış bir davranışsal biçim, memur olmak.
Çoğu üniversite öğrencisinin, hatta lise mezunlarının hedefidir memur olmak. KPSS’den yüksek puan alıp masa başında olup kadro sahibi olmak.
İyi güzel memur olmak istiyoruz da bunun gerektirdiği sorumluluk bilincine sahip miyiz ? Özel sektörün misyonun merkezine koyduğu insana devlet çalışanı ne gözle bakıyor ?
Kendi gözlemlediğim bir örneği paylaşmak istiyorum. Türk telekom özelleşmeden önce gişede saatlerce kuyrukta beklerdim. Havasız ortam, suratları bir karış asık insanlar, azarlayıcı tavırda müşteriyle konuşma vs vs. Peki özelleşince ne oldu ? Şikayet edebileceğiniz mercii alanı genişledi. Muhatap bulmanız kolaylaştı. İşiniz daha hızlı bitirilmeye başladı.
Devlet kadrosuna girdikten sonra birçokları için amaç millete hizmetten çıkıp, bireysel çıkarlara dönüşüyor. Düşünsenize, fazladan mesai ücreti almak için işini vaktinde yapmayan memurların olduğu bir ülkede yaşıyorsunuz. İşten atılma korkusu olmadığı için işini rahat yapma bilinci oluşuyor ister istemez. Birşey üretmek yerine onu da geçelim, üretmeye çalışmak yerine yerinde saymayı tercih eden o kadar çok insan var ki, üzülmemek elde değil. Konuyu mizahla anlatan “Dolap Beygiri” filmini açıp tekrar izlemek bizde bazı farkındalıklar yaratacaktır.
Ülkemizde tabulaşmış birçok norm da bu konuda etkili aslında. İnsanlar birşeyler yapmaktan korkuyor. Üretmekten, değişimden çekiniyor. Rütbe, ünvan, kadro korkusu artık yer etmiş beyinlerde.
İnsan, hedefi olduğu, düşünebildiği sürece diğer varlıklardan ayrılır. Yerinde saymak birşey kazandırmaz. Yerinde saymak kaybetmektir. Toplum, meslek grubu, sektörel piyasalar vs. olarak gelişmek, üretmek bir yana kişisel olarak kendimizi geliştirmeliyiz. Ne zaman ki değerlerimizin üstüne insana saygıyı koyar, o zaman birşeylerin iyi yönde geliştiğinin farkına varırız. Ki o zaman toplumda herkesin bozuldu dediği, aradığı ahlakı filizlendirmiş oluruz.
“Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.” Albert Einstein

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.