Multimodel tasimacilik modelleri ve deniz/hava kombinasyonu

0

Lojistik modelleri hava, kara, deniz ve petrol boru hattı olmak üzere 4 ana unsur üzerine konumlandırılabilir.

Bunlar tek başına bir yüklemenin taşıma şeklini oluşturabileceği gibi zaman zaman multimodel taşımacılık adı verilen ve birden fazla taşıma türü kullanılarak ve tek yük senediyle taşınması işlemi de yapılmaktadır. Ancak bu yazının içeriğinde, hava kargo taşıma şekli üzerine detaylar verilecektir.

Bilindiği üzere hava kargo aciliyet derecesi yüksek ürünler için tercih edilmekte olup teslimat süresini oldukça kısaltması nedeniyle maliyetin fazlalığını göğüsleyebilen bir teslim şeklidir. Ancak zaman zaman her ne kadar ürünleriniz acil olsa da çeşitli nedenlerden ötürü hava kargo maliyetini göze alamayabilirsiniz. İşte böylesi durumlar için önünüzde köprüden önce son çıkış misali bir seçeneğinizin bulunduğunu unutmayın. Konuyu bir örnek yardımıyla açıklamaya çalışalım: Örneğin dünyanın fabrikası niteliği taşıyan Çin Halk Cumhuriyeti’nden bir ürün getirmek istediniz. Ürün son derece aciliyet taşıyan bir ürün olsun ve hacmen de yüksek olduğunu varsayalım. Hacmin yüksekliği sizi hava ithalatta maliyet anlamında zora sokacaktır, aciliyeti ise hava ile taşınmasını zorunlu kılmaktadır. O zaman multimodel taşımacılığı bu konuya  uygularız ve sözkonusu yükü Çin – Dubai arasında gemiyle, Dubai’den Türkiye’ye ise havayla aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Zira bu seçenek maliyet anlamında hava kargoya nazaran daha makul, hız anlamında da deniz ithalata göre yüksektir.

Yalnız bu model her kargo firması tarafından başarı ile gerçekleştirilir olmadığından iyi araştırma ve sıkı deneyim gerektirir. Dikkat edilmesi gereken diğer noktaları da şu şekilde vurgulayabiliriz :

1.      Ürün akreditife bağlanmış ise akreditif şartlarının aktarmaya müsaade edip etmediğine dikkat etmek gerekir.

2.      Aktarma hangi ülke sınırları, hangi limanda yapılacak ise bunun yasal dayanağının ve izinlerinin araştırılması gerekir.

3.      Ülkemizdeki hava kargo taşımacılığının yarısına yakın kısmı THY tarafından yapılıyor olsa da bir çok uluslararası şirket de faaliyet göstermektedir. THY seçeneğinde navlun fiyatlarının yüksekliği ile birlikte iç hat uçuş iznine de sahip olması nedeniyle transit süre kısalmaktadır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.