Neden Dijital Pazarlama?

0

Dijital pazarlama konusuna değineceğim bu yazım, daha evvel kaleme aldığım Üretici ve Tüketici İçin Pazarlama (Marketing) adlı yazımın devamı niteliğindedir. Eğer okumadıysanız, o yazıma bir bakmanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar!

Geleneksel ve dijital pazarlama kanalları nelerdir?
Offline marketing de denen geleneksel pazarlama kanalları arasında televizyon, radyo, reklam panoları, broşürler, telemarketing, promosyon, sponsorluk yer almaktadır.
Online marketing de denen dijital pazarlama kanalları olarak da başta sosyal medya olmak üzere; blog, mail, SEO, sms, mms yer almaktadır.

Geleneksek pazarlama kanallarının kudretine ne oldu?
Bunu açıklamaya çalışırken, geleneksel pazarlama kanallarından biri ve belki de en önemlisi olan televizyonu ele alacağım.

Televizyonun en büyük teknoloji sayıldığı dönemlerde, şirketlerin ürünlerini kitlelere tanıtabileceği en iyi platform televizyon kanallarıydı.  Şirketler seslerini duyurabilmek için, hazırladıkları reklam filmlerini sunan kanallara fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalırdı. Üstelik firmaların reklam filmlerini izleyen kitlelerden geri bildirim almasına da imkan yoktu.

Zamanla teknoloji gelişti, insanların tercihleri değişti. Televizyonun yerini akıllı telefonlar ve tabletler aldı. İnsanlar izledikleri, duydukları her şeye geri bildirim yapma fırsatı elde etti. Bu hem tüketicinin hem de şirketlerin hoşuna gitti. Pazarlamacılar televizyon reklamlarından ziyade sosyal medya ve web sitelerine yönelik çalışmalar başlattı. Böylece dijital pazarlama başladı.

akıllı telefon ⬆️ televizyon ⬇️ , dijital pazarlama ⬆️ geleneksel pazarlama ⬇️

Offline marketingten online marketinge geçişin sebeplerini; düşük maliyet, çift taraflı iletişim, kapsam genişliği olarak sıralayabiliriz. Tüm bu nedenler dijital pazarlamayı günümüz şirketlerinin göz bebeği yapmıştır.

Dijital pazarlamada nasıl bir yol izlenir?
Dijital pazarlama genel olarak 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu adımlar; elde et (acquire), kazan (convert), ölç-optimize et (measure & optimize) ve sahip çık, büyüt (retain & grow).
1) Elde etme aşamasında çeşitli araçlarla müşteri websiteye çekilmeye çalışılır.
2) Kazanma aşamasında hedefimize ulaşmaya çalışırız. Eğer hedefimiz satışsa müşteriyi satın almaya yönlendirmeye çalışırız. Hedefimiz her zaman satış olmayabilir. Beğeni, okuma sayısı, anket vb. hedefler de olabilir.
3) Ölç-Optimize et olarak adlandırılan aşama başarımızı ölçmemizi sağkayan ve rakiplerle karşılaştırma yapmamızı sağlayan bir aşamadır.
4) Sahip çık, büyüt aşamasında müşteri memnuniyeti esas alınır ve müşterinin devamlılığı sağlanır.

Bu adımlarla ilgili daha detaylı bilgiyi Fatih Doğan’ın aşağıdaki yazısından elde edebilirsiniz:
https://mfatihdogan wordpress com/sektorel-yazilarim/digital-pazarlama-adimlari/

Cevap Yaz

Your email address will not be published.