Nedir Bu Ekonomi?

0

İktisat yerine son dönemde ekonomi demek daha fazla tercih edilir olmuştur. Peki nedir bu ekonomi? Bunun üzerinde durmaya çalışacağım.

Ekonomi insanoğlunun okuyup da izahını yapabileceği ya da yaşayarak tecrübesiyle öğrendiği bir olgudur. Kışa yaklaştığımız şu aylarda bir markette dondurma kampanyası olsun. Elindeki stokları eritmek isteyen bu market promosyon yapsın. Bu durumda indirimli ürünü almak için artan satın alma talebiyle birlikte bu market kış öncesi hem elindeki dondurmaları satabilecek hem de kısa dönemde kârını koruyacaktır. Bu durumdan market sahibi de tüketici de fayda sağlar ve her ikisi de ekonomik bir eylemde bulunmuş olur.

Ekonomi terimi gözde büyüyen karmaşık bir yapı olarak algılanmamalı, bu terime korkuyla, ön yargılı yaklaşılmamalıdır. Kişisel veya ülkesel refah artışı varsa ekonomik gelişme söz konusudur. Refah artışı ile ülkelerin ekonomisi güçlenirken, insanların yaşam standartları iyileşir.

Küresel sistemde ülkeler tek başlarına ekonomilerini yönetemez duruma gelmiştir. Futbol maçında pas almayan, bu durumdayken bir de top çalamayan oyuncu nasıl gol atabilir ki. Top çalsa bile bu seferde rakiple mücadele etmesi gerekecektir. Güçlenmeyi hedefleyen ekonomiler futbol takımındaki oyuncular gibi takım içerisindeki unsurlardır. Hedefi galip gelmek olan ekonomiler bazı ilişkiler geliştirerek ve mücadeleye de devam ederek sonuca ulaşabilir.

Özetle ekonomi herkesin katıldığı bir eylemdir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.