iktisadi Ekonometrik Analiz ve Ekonomi Blogu

Oyuncak Sektörü ve Online Satışlar – 2016

0

Oyun oynamak bir çocuk için sadece oyalanma ve vakit geçirme yolu olmadığından çocuklar için oldukça önemlidir. Bu nedenle oyuncak endüstrisi de zamanla gelişmekte ve çocuklara tercih edebilecekleri farklılıklar oluşturmaktadır. Çocukların büyümesinde ve iyi birer yetişkin olmalarında hayati önemleri olduğundan bu endüstri de onların hayal gücü ve keşfetme güçlerinin arttırılmasına yönelik çalışmaya devam etmektedir.

Genel olarak oyuncak satışları,

Dünya üzerinde yaşanan gelişmeler insanların birçok alışkanlığını değiştirmektedir. Artan nüfus ve insanların ilgi alanları alış veriş ile ilgili tutumları da etkilediğinden günümüzde oyuncak, hobi malzemesi ve çeşitli eğlence malzemesi tüketiminde belirgin bir artış mevcuttur.

Ek bilgiler,

Tüketiciler özellikle oyuncak ve hobi malzemeleri gibi ürün tercihlerini genelde online alışveriş siteleri aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bununla ilgili yayımlanan istatistiğe göre 2016 yılında Amerika’da ebeveynlerin çocukları için yaptığı oyuncak harcaması ve bunları hangi siteleri kullanarak aldıkları gösterilmiştir.

Tabloya göre online satış sitelerinden; Amazon, Walmart, Toysrus, Target, ve Pottery barn çocuk siteleri sırasıyla listede yer almaktadır. Tüketiciler en çok Amazon sitesinden alış veriş yapmış ve satışlar yaklaşık iki buçuk milyon dolardır. Walmart üzerinden yapılan alış veriş ise Amazon’un neredeyse yarısı kadardır, değer olarak bir milyon dolar kadardır. Online satışların üçüncü sırasında Toysrus sitesi yer alır, burada da 874 milyon dolarlık satış gerçekleşmiştir. Toysrus sitesinden sonra gerçekleşen satışlarda bu firmanın %25’i  kadar gerçekleşmiş, daha sonra gerçekleşen satışlar ise Target’in yaklaşık % 75’i kadar gerçekleşmiştir.

Kaynak: statista, 2016

 

Sosyal Bilimler Uzmanı; hayata olumlu katkılar yapmak için kalemini, topluma faydalı olmak için de ilmin derinliğini kullanan acemi bir profesyonel.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.