Piyasalarda Tansiyon Ne Durumda? – Ekim 2017

0

Son zamanlarda çokça konuşulan, FED faiz beklentisini açıkladı başlıklarıyla gündemde fazlasıyla yer edinen bu durum hepimizi tedirgin eder nitelikteydi. Çoğumuzun aklında FED faiz artırımına giderse TCMB’ de faiz artırımına gider mi? Piyasalar ne olur gibi birçok soru zihnimizi meşgul etmekteydi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Aralık’ta faiz artışı yapacağı beklentisiyle birlikte dolar 3,40 sınırlarından ki bu da geçtiğimiz Aralık ayından itibaren en düşük seviyelerinde olması anlamına gelse de, FED’ in beklentisiyle birlikte 30 Eylül tarihiyle birlikte son durum 3,56 olmuştur.

Doların bu denli artışının nedeni sadece FED’ in faiz artışı yapacağı beklentisini göstermek doğru olmaz. Kuzey Irak’ta ki son durum, Trump yönetimine ilişkin bir takım endişelerle paralel olarak Kuzey Kore gerginliği ve son zamanlar da herkes tarafından bilinen kasırgaların ekonomiye olumsuz etkileri de piyasalarda hararete sebep olmuştur.

Euro’ da Seçim var
Euro, Merkel’in Almanya seçimlerinden gelen zayıf galibiyetiyle birlikte Euro düşüşe geçmişti az da olsa 25 Eylül’de 4,17 civarlarındayken 30 Eylül itibariyle son durum 4,21 olmuştur. Seçimlerin ardından dolar karşısında değer kaybeden Euro şuan 1,1814 seviyelerinde işlem görüyor.

Tahminlere göre USD/TRY paritesi 3,56 civarında seyrederken yükselme ihtimaliyle birlikte 3,57, düşme ihtimaliyle birlikte 3,54 civarlarında olması bekleniyor. Eğer şu anki durumunda kur ısrarcı olursa ilerde 3,51 – 3,55’i görebiliriz.

Bu aralar gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin de dolar karşısında pozitif bir yol izlemesi de bu durumu daha anlaşılabilir kılıyor.

KAYNAKÇA
aksam com tr/ekonomi/29-eylul-altin-fiyatlari-son-durum-nedir-dolar-doviz-kuru-fiyatlari-ne-kadar/haber-664694

Uludağ Üniversitesi İktisat bölümü lisans öğrencisidir. İlgi alanları; İktisadi Büyüme, Uluslararası İktisat,Kalkınma Ekonomisi ve Makro İktisat'dır..

Cevap Yaz

Your email address will not be published.