Piyasalardaki İyimser Hava Geçici mi? Türk Ekonomisinde Yaşanan Son Gelişmeler Üzerine

0

2017 yılının sonlarına gelindiğinde çeşitli ekonomi uzmanları ve ekonomi yazarları, 2018’e yönelik açıklamalardan yaptıkları yorumlarla 2018 yılının çok sert geçeceğini ve yıl içerisinde doların 4 TL seviyelerini geçip özellikle dış borç anlamda büyük bir darboğaza girebileceğimizi söylediler. Bu açıklamaların temel unsurlarını ABD ve AB Merkez Bankalarının piyasalara dağıttığı paraları geri çekip kısmen içine çekilme politikası izleyeceklerinin sinyalini vermesi etkili oldu. 2018 yılının başından itibaren yani bugünkü sürece kadar yaşanan gelişmeler bir anlamda şaşırtıcı bir şekilde gerçekleşti. 3.90 TL sınırını geçen dolar kuru haftayı 3.74 seviyesinde kapattı. Euro’da ise yukarı yönlü bir yükseliş mevcut. Euro’nun yükselmesi Türk ihracatı için aslında iyi çünkü Türk ihracatının %50’den fazlası Euro bölgesine yapılıyor. (Döviz hareketlerinde dış parite hareketleri etkili oldu) Borsada ufak iniş-çıkışları yakalasa da genel anlamda yükseliş eğiliminde. Keza faiz seviyesi de haftayı 13.33’de kapattı.

Bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin Harekatı tüm hızıyla devam ediyor. Afrin harekatı öncesi piyasalarda özellikle döviz kurunda bir yükseliş bekleniyordu fakat şimdilik Euro harici bir yükseliş yok. Bunun nedeni harekatın kısa süre içerisinde tamamlanacağı ve ABD ile karşı karşıya gelinmeyeceği ayrıca Rusya’nın harekat konusundaki ılımlı yaklaşımları piyasalarda olumlu yankılandı. Fakat harekatın uzaması ve devletlerin bu yönlü hükümetimize baskı yapması sonucu piyasalar üzerinde baskı gerçekleşebilir.

Amerika’da ise durumlar biraz kafa karıştırıyor. ABD Hazine Bakanı Mnuchin zayıf dolardan, Başkan Trump ise güçlü dolardan yana olduğunu söyledi. ABD Merkez Bankasının faizi artırıp bilançoda küçültmeye giderken Amerikan hükümetinin ekonomide büyüme ve zayıf dolar politikası akıllara Türkiye’yi getirdi. Türkiye’de mevcut hükümet Kredi Garanti Fonu (KGF) ile piyasaları teşvik ederek büyüme stratejisi izlerken Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikasını dolaylı yoldan yani geç likidite faiziyle izliyor. Para ve maliye politikaları uygulanırken birbirleriyle ilişkilendirilmeleri yani bir bütünlük içerisinde olmaları gerekmektedir. Enflasyon ile mücadelede para politikası uygulanıyorsa maliye politikasının da sıkı tutulma şartı bulunmaktadır. Para politikasının sıkı, maliye politikasının gevşek olduğu bir ortamda politikalar istenen sonucu vermeyebilir.( www.paranomist.com/para-politikasi-ile-maliye-politikasi-arasindaki-farklar.html Erişim Tarihi: 28.01.2018) İlgili kaynakta belirttiğim yazıda da bu konu üzerine değinerek durumun olumsuzluğundan bahsettim.

Bir diğer husus ise Türkiye’nin Afrin harekatının bütçeye ne yük getireceği konusunda. Hükümet, operasyonun bütçeye ek bir yük getirmeyeceği konusunda açıklamalarda bulundu. Hazine Bakanlığı 2017 yılında bütçe açığı ve limitler haricinin üzerinde borçlanmıştı. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ise bunun nedeninin Hazine’nin 2018 yılı ilk çeyreğinde yüklü bir ödemesinin olduğunu belirtti. 2018 ilk çeyreğinde Hazine’nin 57 milyar TL’lik bir borç ödemesi söz konusu. 2017 bütçe açığı 47.4 milyar TL, borçlanma ise 83.6 milyar TL. Yüksek borçlanma ilk çeyrek için yapılmış bir stratejik hamle olarak gözüküyor. Ayrıca bu durum Hazine’nin yapacağı borçlanmalarda faiz üzerine yukarı yönlü bir baskı ihtimalini de zayıflatıyor. Merkez Bankasının döviz stoğunun da yeterli olduğunu anlayabiliriz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.