Polonya: Aralık (2016) Ayındaki Perakende Satışları Rahatlattı

0

Polonya’da aralık 2016 ayındaki perakende satışları 2015 yılı aynı dönemine göre %6,40 oranında artış gösterdi. Bir önceki ay olan Kasım ayında göre de %6,60’lık artış söz konusu.
Pazar analistlerinin daha önceden yapmış oldukları %6,10’luk artış beklentisi de neredeyse birebir uyum gösterdi ve bu durum pazarın genel yapısı itibariyle izlenebilir olduğunu ortaya koymakta.

Yapılan araştırmalara göre aslında artışın daha büyük olmamasının sebebi de özellikle mobilya, beyaz eşya ve ev gereçleri satışlarının hızlı tüketim mallarına göre daha az miktarda artış göstermesi gösterilebilir.
Aralık ayındaki bu sonuç ile: Kasım ayındaki perakende satış miktarının dağılımı %3,60’dan %3,70’e yükselmesine neden oldu. Bu konuda geçmişte kaydedilen en büyük artış oranı ise Ekim 2014 yılına ait.

FocusEconomics Consensus Forecast panelistleri 2017 yılında Polonya’daki özel tüketimin %3,40 oranında yükseldiğini belirttiler. Bu artış bir önceki ay tahminlerinin yüzde 0,1 daha yukarısında.
Aynı panel konuşmacılarının 2017 yılı özel tüketim artış tahminleri ise %3,00. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.