PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na Ev Sahipliği Yapacak Kore Hakkında İnceleme

0

Kore 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na 23 Şubat 2018′ tarihi itibariyle ev sahipliği yapacak. Olimpiyat Komitesi’nin Güney Kore’yi ev sahibi olarak seçmesi, özellikle son yıllarda yoğun turist akını alan bu ülkeyi dünya genelinde daha merak uyandırır bir hale getirdi.

Kore, dünya çapında gelişmiş ülke sıralamasında 41. sırada ve neredeyse İsviçre ile karşılaştırılabilir derecede en yüksek dördüncü Sağlık Yaşam Endeksine sahiptir. 2014 yılında 100.000 kişi başına 164 vaka ortalaması ile rapor edilen hırsızlık oranı, önceki Kış Olimpiyatları ev sahibi (Rusya) ile neredeyse aynı seviyededir .

Soygun oranlarının aksine, Kore cinayet oranları açısından dünyadaki en düşük orana sahip ülkelerden biridir: 100.000 kişi başına kasıtlı bir cinayet suçu bildirilmekte ama yine de, PyeongChang’ın bulunduğu Gangwon eyaleti diğer bölgelere oranla biraz daha sıkıntılı bir bölge olarak dikkat çekmekte.

Ayrıca turistler için endişe uyandıran siber suçlar Güney Kore’de önemli bir sorundur.

Çevre: atletler ve turistler muhtemelen çevre felaketleri ve soğuk hava şartları açısından daha az risk altında olacaklar.

Uzun süreli ikamet edenler için hava kalitesi önemli bir risk faktörüdür. Güney Kore’deki hava, Asya’da ve küresel olarak en kirli olanlardan biridir. Güney Kore’deki PM2.5 partiküllerinin konsantrasyonu yılda ortalama olarak metre küp başına yaklaşık 30 mikrogramdır. Gangwon eyaletinin PM2.5’lik 27 konsantrasyonu vardır
.
Deprem, 2007’de Gangwon eyaletinde 4.7’lik bir deprem de dahil olmak üzere, Kore yarımadasını düzenli olarak etkileyen tek doğal felaket. Ancak, yarımadadaki depremler tipik olarak yaralanmalara veya geniş yapısal hasara neden olmuyor.

Fikir ayrılığı: Kuzey Kore’nin son iki yıldaki üç nükleer testi ve nükleer envanterinin yaklaşık 15 savaş başlığına yayılmasıyla Kore yarımadası ile ilişkiler gerginliğini devam ediyor. Kış Olimpiyatları sırasında yarımadadaki  savaş olasılığı Olimpiyat Komitesi ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yakından takip edilmekle birlikte, çoğu uzman bunu tehdit olarak görmemektedir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.