Rekabetin Değişen Boyutu

2

Rekabet kavramı tarih boyunca önemini korumuş bir kavram özelliği göstermektedir.

Özellikle bilgi toplumunun içinde yaşadığımız bu yüzyılda, artan küreselleşmeyle beraber dünya adeta küresel bir köy haline gelmiş; küreselleşme, dünya ticaretini serbestleştirmiş ve ülke ekonomilerinden öte firmaları fiyat ve kalite açısından birbirleri ile ciddi düzeyde rekabet eder hale getirmiştir.

Türkiye’de, 1980’li yıllarda liberalizasyon sürecinin başlamasıyla oluşan rekabetçi ortam, 1996 yılından itibaren yaşanan “Gümrük Birliği” süreciyle daha da yoğunlaşmıştır.

Rekabet gücünün elde edilmesi yalnızca maliyetlerin azaltılması ve üretim ölçeğinin arttırılmasıyla sağlanamamakta, artık fiyat dışı unsurlar da küresel yarışta çok önemli bir işleve sahip olmaktadırlar.

Bu bağlamda “inovasyon” kavramı üzerinde önemle durulması gereken bir konu haline gelmiştir.

Bu çalışmada, rekabetin değişen yüzü üzerinde durulacak, yenilik ve yenilikçilik kavramlarının rekabet gücü elde etme sürecinde hangi noktalarda işlevsel olduğu tartışılacak ve Türkiye’nin küresel rekabette hangi konumda olduğu, bu noktada avantajlı ve dezavantajlı yönleri ile birlikte ele alınacaktır.

2 Yorum
  1. Unaan says

    Cokta bilmedigimiz biesry degil bunlar, butun bu ozelliklere sahip olunsa da buyuk butcelere sahip olan bir firmada olmadiktan sonra liderlerin parlayabilecegini dusunb muyorum. Herseyi soylemek kolay ama dusuk butcelerle bu sekilde bir lider olmak mumkunmudur ondan bahsetmeliler.

  2. kürşat çapraz says

    bence bilmiyoruz, çünkü bunları firmaların yapısına uyum sağlayabilecek/tacak kadar esnek olamıyoruz.biz kesin çizgilerle bu kuralları tablo içine aldığımızdan yeteri kadar olayı özümzeyememiş oluyoruz. ders için hazırlamış olduğum ödevde; caterpillar eski cosunun söyleişisinden derlenen ve türkiye bayisinin yorumunu da içeren yazıyı okumanızı rica ederim.ttp://www.academia.edu/3425432/Bayilerinizi_Partneriniz_Yapiniz-Caterpillar_Ornegi_2013_Sakarya_Universitesi

Cevap Yaz

Your email address will not be published.