Reklam ve Rekabet

0

Reklam, hakkında birçok tanım yapılabilecek işletmecilik terimlerindendir. Kendisi şirketi tanıtmaya, yaptığı işi anlatmaya yaramakla birlikte en önemli işlevlerinden biri de rekabete ortam hazırlamasıdır.
Rekabet dediğimiz her yiğidin nasıl yoğurt yediğini gösteren bir arena gibidir. Bunu her firmanın kendine has kullandığı bir yol olarak ifade edebiliriz. Ayrıca ince taşlamalar da yok değildir bu reklamlarda. Çünkü önemli olan espriyi tüketiciye ürünle birlikte sunmaktır. Bu sayede ürünün akılda kalması kolaylaşarak tüketimi geniş kitlelerce gerçekleşecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=7TBT1uHmlkg

Bununla ilgili Eti’nin BenimO markasına çektiği reklam serilerini örnek verebiliriz. Firma burada ürünün içeriğinden ziyade yakalamaya çalıştığı espri aracılığıyla tüketicileri kendine bağlamayı hedeflemiştir. Son yayınlanan reklam ile iç ses ile yapılan komik diyalog bize bunu göstermektedir.
Ayrıca başka örnekler de sayabiliriz bununla ilgili.

https://www.youtube.com/watch?v=fhGgtLYonzg

Yine aynı firma üzerinden gidersek, ürün farklılaştırma stratejisi ile piyasada benzerleri bulunan ürününü yine esprili bir şekilde tüketicisiyle buluşturmuştur. Burada da öncelik ürünün akılda kalıcı bir espri ile sunulmasıdır. Yalnız burada BenimO markası gibi bir öncül kullanılmamış başka reklamlardan da farklı olduklarını tüketiciye anlatmışlar. Bizde böyle, demişler rekabetin atışması içinde.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.