iktisadi Ekonometrik Analiz ve Ekonomi Blogu

Reklamcılıkta Yeni Trend; İçerik Pazarlama

0

Bazı sitelerde bir markayı anlatan veya faydalı yönlerinden bahseden yazılar gözünüze çarpmıştır. Bu tür içeriklerin amacı acaba sadece size faydalı bilgiler sunmak mı ? Tabi ki değil. Bunların tümü birer içerik pazarlama ürününüdür. İçerik pazarlama reklam modeli dijital pazarlama dünyasında önemli bir yere sahiptir. Hem ziyaretçiyi bilgilendiren hemde potansiyel müşteriyi müşteri kademesine taşıyan muheşem bir pazarlama aracıdır.

İçerik Pazarlamanın Avantajları

İçerik pazarlamasının en önemli avantajı bence süreklilik arz etmesidir. Yani bir içerik pazarlama ürünü yayına alındığı zaman, içeriğin bulunduğu platform hayatta kaldığı sürece reklamınız yapılacaktır. Üstelik ücretli verdiğiniz reklamlar gibi sürekli değil sadece bir kere ödeme yapacaksınız. Bu sayede reklam bütçeniz azalmış olacaktır.

İçerik Pazarlamada Dikkat Edilecek Hususlar

Amacımız pazarlama ve reklam olduğu zaman gelişi güzel içerikler üretip kullanıcılara sunamayız. Sunduğumuz içerikler öncelikle okuyucuya reklam izlenimi vermemelidir. Okuyucuya bir yol gösterici, bir fikir ışıltısı sunan bilgiler içermelidir. Bu yönünden bakıldığında faydalı içerik ziyaretçisi tarafından paylaşılacak ve daha fazla kitleye ulaşacaktır.

Bir diğer önemli husus ise SEO uyumlu içerik üretilmesidir. Üretilen içerikleriniz SEO uyumlu olmadığı sürece özellikle Google tarafından fazla önemsenmeyebilir. Doğal olarak yapılan harcama ve verilen emek boşa gidecektir. Bunu durumu önlemek adına SEO uyumlu içerik üreten profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

Ülkemizde İçerik Pazarlama

Ülkemizde yerli firmalar olmasalar da içerik pazarlamasına önem veren büyük kuruluşlar bulunmaktadır. Bu firmaların içerisinde Yandex, Google, Coca Cola gibi firmalar başı çekmektedir. Google’un blogspot üzerinden bir çok hizmet ve ürünleri hakkında yayınladığı içerikler bu yönüyle en güzel örneklerdir diyebilirim.

Bunların içerisinde beğendiğim en önemli içerik pazarlama hizmeti sunan firma Coca Cola diyebilirim. Firmanın sitesine girdiğiniz firma ile ilgili, pazarlamasından ürün içeriğine kadar pek çok konu hakkında bilgi sunması yani içerik pazarlaması ile karşılaşabilirsiniz. Yani ürün ve firma hakkında ziyaretçilerine interaktif bir deneyim sunan içerik pazarlama hizmeti sunmaktadır.

Tüm bunların yanında içerik pazarlaması özellikle medikal sektörününde ilgisini çekmektedir. Neden derseniz yasalar açısından reklam engeline takılan ürünlerini içerik pazarlaması ile kullanıcılarla buluşturarak reklam yapma istekleridir. Bu sayede yasa engeline takılmadan reklamlarını yapmaktadırlar. Bu konu hakkında özellikle A.B.D. ön planda diyebilirim. Kullanıcıların sağlık sorunları hakkında neredeyse %80 internette araştırma yapmaktadır. Bu sayede içerik pazarlama ürünleri ile karşılaşıp ürünleri temin edebiliyor veya firmayı tanıma fırsatını yakalıyorlar diyebilirim.

Ülkemizde gelecekte reklam sektörünün önemli bir kısmını oluşturacağını düşündüğüm içerik pazarlaması daha gelişme aşamasındadır. Ancak son zamanlarda üretilen kaliteli içerikler ile kısa sürede bu pazarında geniş bir kullanıcı sayısına ulaşacağına inanıyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

?Stratejik Danışman | ?Dijital Pazarlama | ?Online Reklamcılık |? SEO Analiz | ?Blogger | ?Wordpress Hizmetleri www.AliaRior.com

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.