Sizi Daha Yaratıcı Bir Yönetici / CEO Yapabilecek 5 Alışkanlık

0
IBM, 2010 yılında 60 ülkeden 1.500’ün üstündeki üst düzey yöneticiyi araştırdı ve bu araştırmalar sonucunda görüldi ki CEO’ların gelecekteki başarıyı öngörmek için kullandığı 1 numaralı faktörü yaratıcılıktı. Yaratıcı olmak, CEO’ların piyasadaki rekabetçi ortamlara daha kolay uyum sağlamalarına, yenilikçi uygulamaları benimsemelerine ve kendilerini geliştirmesine olanak tanır.
Bu kadar önemli olduğu halde, CEO’ların çoğunun yaratıcılık becerilerini geliştirmeleri için zamanları genellikle azdır. Daily Rituals’ın yazarı Mason Currey, tarihin en yaratıcı insanlarının ortak bir özelliği olduğunu keşfetti: Hepsi, yaratıcılık yetenekleri etrafında bir süreklilik geliştirdiler.
Bir CEO veya yönetici olarak, yaratıcılık becerileriniz etrafında bir alışkanlık geliştirmelisiniz,  Size bu konuda 5 tavsiyemiz var;
1. Sabah rutini oluşturun.
Sabah rutinliğine sahip olmak başarı için günün iyi başlamasına yardımcı olabilir. Sabah rutinlerinin arkasındaki güç iradede yatmaktadır ancak genellikle gün geçtikçe irade maalesef ki tükenmeye başlıyor.
Willpower Instinct’ın yazarı Kelly McGonigal’e göre, irade sınırlı bir kaynaktır. Sabah rutinleriyle günlük egzersiz yaparak kapasitesini artırabilirsiniz. 
Bir sabah rutini, yaratıcı çalışmanızın etrafında bir yapı oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Küplerin ortaya çıkmasını beklemek yerine, beyninizi doğru zamanda çalışmaya hazır hale getiren bir alışkanlığı yaratırsınız.
2. Hayal Kurun.
Eğer sürekli hayal kurmakta iseniz, o kadar da kötü hissetmenize gerek yok. Los Angeles’da çalışan bir klinik hipnoterapisti olan John McGrail der ki; “Hayal kurmaya olumsuz bakılıyorsunuz çünkü üretkenliği vurgulayan bir toplum ‘bunu yapmamayı’ öneriyor. . . . Yapmak, elde etmek, üretmek ve başarılı olmak için sürekli baskı altındayız. “
Yaratıcı bir görevi yerine getirmekte olup olmadığınıza odaklanmak yerine, yaratıcı olup olmadığınıza odaklanmalısınız. Hayal kurmanın yaratıcı düşünceden çok fazla farklı olmadığını görürsünüz.
Diğer bir deyişle, hayal kurmak beyninizi günlük sorumluluklarınızdan kurtarmaya ve enerjinizi daha yaratıcı arayışlara yönlendirmenize yardımcı olur. Hayal kurarak olası senaryoları keşfederek, yaratıcılığınızı besler ve kıvılcım yaratırsınız.
3-Meditasyon.
Beyin, yeni görevlere dikkat çekmek için sürekli bir mücadelededir, bu da sizi daha fazla çok görev yapmaya zorlar, işleri hızlandırmaya ve sadece yapılacak işler listenizde olanlara odaklanmaya zorlar. Bu stres, düşüncelerinizi, odaklanmanızı ve vizyonunuzu kontrolünüzü kaybetmenize neden olabilir. Bu olduğunda, durup meditasyon yapmalısın.
Meditasyonun faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Yüksek etkili olmasına rağmen, meditasyonun günde 20 dakikadan fazla sürmesi gerekmez. İstediğiniz zaman, ister yemek yediğinizde, e-postalarınızı cevaplarken veya toplantılar arasında meditasyon yapabilirsiniz.
Bir sandalyeye oturarak başlayın, kollar kucağınıza ve sırt üstü sırt üstü yatın. Sonra gözlerinizi kapatın ve nefes almaya başlayın. Düşüncelerinize ve vücudunuza odaklanın. Zihninizden geçen her şeyden haberdar olun ve düşüncelerinizin geçmesine izin verin. 
4. Egzersiz yapın.
Çoğu yaratıcı kişi, bilgisayarın önünde oturmaktan başka bir şey yapmanın hayal gücü ve yaratıcılığı artırmanın en iyi yolu olabileceğini iyi biliyor. Düzenli egzersiz, yeni yaratıcı fikirler geliştirebilecek inanılmaz bir alışkanlık olabilir.
Illinois Üniversitesi’nden psikoloji profesörü olan Justin Rhodes’a göre “Egzersiz yaparken kan basıncı ve kan akışı beyindeki dahil olmak üzere vücudun her yerinde artar Daha fazla kan, daha fazla enerji ve oksijen anlamına gelir; Beyin daha iyi performans gösterir. “
Bununla birlikte, egzersizin yararları sadece yaratıcılığa bağlı değildir. Egzersiz, aynı zamanda depresyon, hafıza kaybı, Alzheimer hastalığı ve hatta Parkinson hastalığıyla mücadelede yardımcı olabilir.
“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.