Para Ekonomi Blogu Borsa Dolar Euro Altın Pazarlama Reklam Haber analiz Paranomist iibf iktisadi bilimler fakültesi Haberleri ingilizce makaleler piyasalar

“Satan Reklam” Üretmek İçin 8 İpucu

0

1983 yılında reklam efsanesi David Ogilvy, bir dizi ünlü reklam kampanyasındaki deneyimlerini yazdı ve Ogilvy on Advertising adlı kitabında işin farklı yönlerini yorumladı. Kitapta başarılı bir reklam kampanyası oluşturmak için gerekli olduğuna inandığı oldukça uzun bir nitelik listesi sundu. “Satan Reklam Nasıl Üretilir” diye seslendirdi. Bu ana reklam efsanesinin yaptığı, günümüzde hala para kazandıran ana noktalara bakalım.

1- Ürününüz üzerinde çalışın.
Satan reklamlar yaratmak için öncelikle araştırmanız yapmak zorundasınız. Ürünün kendisi hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenerek başlayın. Özellikleri nelerdir? Rakiplerine göre avantajları nelerdir? Nasıl yapıldığı veya içine giren maddelerle ilgili bazı ilginç gerçekler nelerdir?

Bütün bunları öğrenmek, reklamınızı oluşturacağınız “büyük fikir” e hitap etmenize yardımcı olabilir. Ogilvy’nin tüm zamanların en ünlü reklam başlıklarından birini çıkarmasına yardım eden bu tür bir araştırmaydı:

“Saatte 60 km hızla giden, bu yeni Rolls-Royce’daki gürültülü ses, elektrik saatinden geliyor.” O bile bu başlığı kendisi yazmadı. Bir şirket raporundan yaptığı araştırmanın ortaya çıktığı ve içgüdüleri “büyük bir fikir” olarak görülen gerçek bir çizgiydi.

2- Rakipleriniz üzerine çalışın.
Rakiplerinizi araştırırsanız, nişinizde ne tür reklamcılık ifadeleri ve yöntemlerinin standart olduğunu bilirsiniz. Bu bilgi, kendiniz için istediğiniz bazı fikirleri uyarlamanıza ve öne çıkabileceğiniz farklı, devrimci bir yaklaşımı tanımanıza olanak tanır.

3- Ürünün tüketici kitlesini araştırın.
Bunun hakkında nasıl düşündüklerini öğrenin. Ürün hakkında konuşurken hangi dili kullandıklarını, ürünün hangi yönleriyle kendileri için önemli olduğunu ve onlara hitap edecek ürün hakkında ne tür sözler verebileceğinizi öğrenin.

Bunların hiçbirini tahmin etmemelisiniz. Gerçekleri, olası müşterileri inceleyerek, ürün ve rakiplerinizle ilgili araştırmaları yaparak alabilirsiniz. Gerçekleri öğrenince, ürününüze hitap edecek şekilde tasarlanmış bir reklam hazırlayabilirsiniz.

4- Konumlandırmanız doğru olsun.
Konumlandırma, hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde kitlenizin kim olduğunu, reklamınızın kime hitap edeceğini ve ürününüz hakkında üzerinde durmanız gereken avantajları belirlemektir. Ogilvy’nin sunduğu örnek, Dove sabunu adı verilen yeni bir ürünü tanıtmak için kullandığı yaklaşım. Bunu erkeklerin kirli elleri için mükemmel temizleyici olarak konumlandırabilirdi. Fakat, kuru ciltli kadınlar için nemlendirici bir sabun olarak konumlandırdı. Bu yaklaşım oldukça başarılı olduğu ortaya çıktı ve halen bugün şirket reklamlarının temelini oluşturuyor.

Peki ürününüzü nasıl konumlandıracağınızı nereden bileceksiniz? En iyi ihtimali olan kişiyi düşünün ve reklamlarınızı o kişiye uyarlayın. Herkesi memnun etmeye çalışmayın- yapamazsınız. Her zaman, reklamınızı çekirdek kitlenizin dil ve terminolojisine yazın. Kaygınız, reklamınızın çok sofistike veya basit olmasına bağlı olmamalı; doğru kitleye doğru dili kullanıp kullanmadığınıza bağlı olmalıdır.

5- Doğru marka görüntüsünü seçin.
Marka imajını düşündüğünüzde, bir takım ünlü örnekler akla geliyor. L’Oréal reklamlarındaki figürleri düşünebilirsiniz; Marlboro Man, Orville Redenbacher, Albay Sanders, Queen Latifah, CoverGirl veya Andie MacDowell. Fikir, ürününüzle ilişkili ve konumlanmasını destekleyen tanınabilir bir görüntünün olmasıdır. Genellikle bir kişidir, ancak dünya genelinde tanınan bir marka görüntüsü olan Coca-Cola gibi ürünün kendisi olabilir.

Siz veya şirketinizdeki bir başkası ürün ve hizmetlerinizi temsil edebilir ve konuşabilir mi? Çekici ve / veya yetkili bir figür olması gerekir. Bu kişiyi şirketinizin tanınabilir yüzü olarak ayarlayabilirsiniz. Doğru yapıldığı takdirde, marka sadakatini artırabilir.

6- Büyük fikir nedir?
Bazen dahi biri ya da sadece sıradan şanslı birisi büyük bir fikir buluyor. Ogilvy’nin Rolls-Royce reklamı birincil bir örnekti. Bir başka büyük ilham kaynağı, Jack-in-the-Box’un palyaço takım elbiseli bir işyeri yöneticisi olmasıydı. Bunlar, yıllardır ürün satmak için işe yarayan parlak fikirlerdir.

7- “Olumlu iyi” olarak tanımlayın.
Ürününüzün rakibinizin sağlayabileceğinden daha iyi olduğunu ispatlayabilmeniz harika olurdu, ancak bu her zaman mümkün değildir. Bazen siz ve rakipleriniz eşdeğer bir ürün veya hizmet sunuyor- bu reklamlarınızın öne çıkmasını engellemek için değil. Müşterileri, gezegendeki hiç kimsenin size karşı rakip olamadığı konusunda ikna etmek zorunda değilsiniz. Onları sadece ürününüzün “olumlu” olduğunu ikna etmeniz yeterlidir. İyi olduğunuzu düşündükleri ve rakiplerinizden emin olmadıkları takdirde, size işlerini vereceklerdir.

Ürünü ne kadar iyi anlatabileceğinizi söylemeye odaklanın. Tüm harika niteliklerinizi ayrıntılı olarak listeleyin. Ürününüzün değerine güven oluşturun. Rekabetten hiç bahsetmeyin. Son olarak, övünmeyin.

8- Kazananları tekrar edin.
Promosyon çabalarınız işe yarıyorsa, işe yaramayı bırakıncaya kadar tekrar etmeye devam edin. Tekerleği tekrar keşfetmeye gerek yok. Ve yalnızca değişim uğruna değişmeyin. İşe yarayan reklamınız aniden işe yaramamaya başlarsa diye sürekli alternatifleri test etmelisiniz.

Mütercim Tercüman - www.seastercume.com

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.