Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Sisteminde Hangi Tarafta Olmalıyız ?

0

Affiliate Marketing kısaca satış ortalığı demektir. Yani bir nevi komisyonculuktur. Şöyle ki siz bir satıcı olursunuz. Bir havuz sistemine üye olup ürününüzü oraya eklersiniz. Daha sonra satış ortakları pozisyonunda üye olanlar sizin ürününüzü tanıtıp satarak para kazanırlar. Tabi bu sistemi bir havuz siteye üye olmadan kendi sitenizin alt yapısında da yapabilir ve kendinize satış ortakları bulabilirsiniz. Kendi sitemde bu konuya “site veya blog üzerinden para kazanma” konusunda yer vermiştim. Bu yazımda ise sizlere “Satış ortaklığında hangi alanda olmalıyız?” konusu hakkında bilgi vereceğim.

Neden Satış Ortağı Olmalıyım?

Bu kısımda öncelikle bir kaç sorunun cevabını vermemiz lazım;

  • İnternet pazarlaması hakkında bilginiz var mı?
  • Daha önce hiç internet üzerinden bir iş düşündünüz mü?
  • İnternetten para kazanmayı ilk defamı deneyeceksiniz?

Bu soruların cevabına göre satış ortağı olmanız gerekli mi değil mi siz karar verebilirsiniz. Eğer internet geçmişiniz yoksa ve yeni başlıyorsanız bu işi sizde yapabilirsiniz. Aslında sadece istemeniz yeterli. İnternet üzerinden para kazanmak istemeniz ve hatta gerçekten kazanır mıyım diyerek bu işe girebilirsiniz. Kaybedecek hiç bir şeyiniz yok. Çeşitli uzmanlardan dilerseniz destek alabilirsiniz. Benim ürünlerimden de faydalanabilirsiniz.

Satış ortaklığında tecrübe gerekmediği gibi bir sermaye de gerekmez. Bir blog kurabilir ve sosyal medya tanıtımları ile kazanç sağlayabilirsiniz. Sistem oldukça basittir. Ancak zaman ve sabırla çalışırsanız ciddi şekilde kazanç sağlamanız mümkün. Kabaca bir Google üzerinden bir satış ortaklığı ağı arayın veya sitemden destek alın. Daha sonra girdiğiniz bu satış ortaklığı sisteminde satılabileceğini düşündüğünüz bir ürünü seçin, analiz edin. Daha sonra tanıtımını yapın ve satış linkini paylaşın. Ortalama %15 ve %70 oranarında komisyonla ürün satışları yapabilirsiniz. Mesela ben ürünlerimin satışı için satış ortaklarıma %40 komisyon ve ücretsiz teknik destek hizmeti sunuyorum. Sizde buna benzer bir sistem seçebilirsiniz. Affiliate marketing yani satış ortaklığı hakkında yazdığım eğitim seti için sitemi ziyaret edebilirsiniz. Oldukça iyi geri dönüş alabilir ve sizde hızlı şekilde hatasız yoldan giderek kazanç sağlayabilirsiniz.

Neden Ürün Sahibi Olmalıyım?

Aynen bir önceki kısım gibi bazı soruların cevaplarını vererek satış ortaklığında ürün sahibi olmalımısınız yoksa olmamalımısınız öğrenebilirsiniz.

  • İnternet pazarlaması hakkında azda olsa bilginiz var m?
  • İnternet üzerinden iş kurmak ister misiniz?
  • Araştırmayı ve fayda sağlamayı seviyormusunuz?
  • Satabilecek ürünleriniz var mı?
  • E-Kitap, eğitim videosu vb. şekilde biri ürün oluşturmak sizin için kolay mı?
  • Ürün geri dönüşüne göre süreklilik sağlayabilir miyim?

Satış ortaklığı hem fiziksel hem de dijital olan bütün ürünler için yapılabilir. Yeni bir ürün oluşturacaksanız benim size dijital ürünler oluşturmanızdır. Bir eğitim seti veya e-kitap olabilir. Bu arada e-kitap oluşturmak isterseniz sitem üzerinden e-kitap oluşturma eğitim setimi temin edebilirsiniz. Bu işi ciddi şekilde dikkatli ve emek harcayarak yaparsanız sonrasında kısa zaman ayırımı ile srekli kazanç sağlamanız mümkün. Ürün sahibi olarak hızlı destek için aktif bir e-mail kullanabilirsiniz. İlk zamanlarda biraz emek harcayacağınızı bilin. Daha sonra ürününüz duyulduğunda ve satış ortaklarını çoğaldığında onlar sizin adınıza tanıtım ve satış yapacaklar. Mesela benim bir ürünüm için 800’den fazla satış ortağı tanıtım ve satış yapıyor. Siz de bu şekilde sisteminizi kurarak günde bir saat gibi zaman ayırarak pasif gelir sağlayabilirsiniz.

Ürün sahibi olarak bir satış ortaklığı sistemine girmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Neden derseniz, bir firmaya üye olduğunuz zaman işi resmiyete dökmüş olursunuz. Firma sizin yerinize verginizi ve diğer kesintileri devlete öder. Diğer taraftan sizin ürününüzün güvenliğini sağlar. Bu nedenle uuygun bir satış ortaklık firması ile çalışamanızı öneririm. Satış ortaklığı sistemi önerilerim için sitemde yazdığım kazanç yöntemleri yazımdan faydalanabilirsiniz.

SONUÇ

İster satış ortağı olun isterseniz ürün sahibi olun, şunu bilin ki bu sistem de her şekilde kazanmak mümkün. Önemli olan insanlara faydalı ve onları geliştirici, ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri oluşturmaktır. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz. Eğer amacınız sadece para kazanmak ise hiç bir işte başarılı olamazsınız. Öncelikle fayda sağlayın ki zaten sizin reklamınızı zamanla müşterileriniz yapacak ve satışlarınız otomatik bir hal alacaktır.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.