Satış Performansını Ve Satış Becerisini Geliştirmenin Yolları:

0

Satışçılık mesleği,hızlı ve tempolu bir ortamda çalışmayı gerektiren bir meslektir. Satış ortamında rekabet fazladır. Bu yüzden satış uzmanları için mesleğinde sürekli iyileştirme yapmak, mesleğin devamı açısından hayati öneme sahiptir. Satış performansınızı iyileştirmenin ve satış maliyetini azaltmanın yolları şunlardır:

1. Vizyonunuzu ve netliğinizi vurgulayın:
Hedef kitlenin kapsamlı bir şekilde anlaşılması, satış alanınızı genişletmeye yardımcı olabilir. Bilgi eksikliği kararsızlığa yol açar; satışlarda zaman kaybedilir ve hayal kırıklığı yaratabilir.

2. Belirlenen hedefleri gerçekleştirmeye çalışın:
Satış eyleminizi kolaylaştırmak için etkinlik hedeflerini belirleyin. Hedefler, arama başına yönlendirmeler, günlük aramalar veya aylık teklifler olabilir. Ayrıca, sonuçlarınızı kaydedin, böylece ilerlemeyi takip edebilir ve çeşitli alanlardaki performansları  geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

3. Üstün müşteri hizmetleri sağlayın:
Üstün müşteri hizmetleri, kendinizi rekabetin üstünde yükseltmenin mükemmel bir yoludur. Birçok satış ekibi, takip eksikliği sebebiyle  mevcut müşterilerini kaybeder. Kayıpları önlemek için, aktif müşterilerle olan son iletişim tarihini saklayın. Böylece müşterilerle olan iletişim aralıklarını takip edebilirsiniz.

4. Müşteri ihtiyaçlarını dikkate alın:
İşletme, bir müşteri tabanının ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ürününü satamaz.Hedef müşteri kitlesini, özellikle ürün veya hizmet satışı sonunda yaşamı değişecek veya kolaylaşacak olan müşterileri iyi bir şekilde anladığınızdan emin olun. Bu ihtiyacın, hizmetin veya ürünün para ve zaman tasarrufu sağlayan özelliklerini vurgulayın. Ürünü veya hizmeti, müşterinin şu anda sahip olduğu ürünle karşılaştırın ve ürününüzün üstün özelliklerini belirtin.

5. Sorularınızı ve yaklaşımınızı planlayın:
Potansiyel müşterilere yaklaşırken , planlı, ilginç ve doğrudan sorular sormak en iyisidir . Bu sorular, ihtiyaç duyulan anda hangi ürün veya hizmetlerin kullanıldığını ve  memnuniyet derecesini içerebilir. Buna ek olarak, ürün veya hizmetin özellikleri ve avantajları ile ilgili olarak sorabilecekleri sık sorulan sorulara hazırlanmaya çalışın, böylece sorulara kolaylıkla yanıt verebileceksiniz.

6. Maksimum zaman etkinliği hedefleyin: 
Satışlarda, zaman yönetimi, başarı için çok önemlidir;çünkü yapılması gereken görevler vardır. İzlemeler, toplantılar,iş takipleri vb. Tek bir görevi unutmak kaosa neden olabilir.Bu durumu  önlemek için bir zaman yönetimi yaklaşımı veya uygulaması kullanın.

7. Satış performansını akıllıca izleyin:
Satış performansını ölçmek, satış ekibinin değerini anlamaya yardımcı olur . Birçok işletme, bir satış kotası oluşturur. Bir satış elemanının performansı, kotayı karşılama yeteneklerine göre ölçülür. Buna ek olarak, bir ekibin doğası birlikte çalışmayı gerektirir. Bir çalışan da, kotayı karşılamasa bile diğer personele yakın nitelikte bir iş yapıyor olabilir.

8. Mümkünse müşterilerle yüz yüze iletişimi seçin:
E-posta veya sesli mesajlardaki satış konuşmaları, bir ürün veya hizmetle ilgili bilgileri doğru bir şekilde aktarabilir; ancak, potansiyel müşterilerin çoğu ikna edilmesi gereken şeylerden daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Potansiyel müşteriler, satın alma kararlarında önemli olabilecek soruları sorabildikleri için doğrudan kendileriyle konuşulmasını tercih ederler.Birebir iletişim, satış görevlilerinin bir müşterinin ihtiyaçlarını belirlemesine ve bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceklerini açıklamalarına olanak tanır.

9.Müşteriye karşı daima sakin davranın:
Satış görevlileri sahadayken, hizmet veya ürünü eleştirmeye niyetli görünen potansiyel müşterilerle de karşılaşacaktır. Müşteri,telefonu yüzünüze kapatabilir veya başka bir firmanın ürününü seçmek isteyebilir. Bu durumlar bir şeyler öğrenmek için satışçıya bir fırsat sağlar.

10.Satış alanında uzmanlaşmış kişilerle görüşün:
Satışla ilgili her hususu,bu mesleği daha önce yapmış ve bu konuda başarılı olmuş kişilere danışın.yaşanarak öğrenilmiş deneyimler size yol gösterecektir.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.