Savaşta Kasası Dolan Ülke: ABD

0

Tüm dünya üzerinde yalnızca iki ülke olduğunu ve bu iki ülkenin birbiriyle savaştığını varsayalım. Ülkelerden biri X ülkesi, diğeri Y ülkesi.

X ülkesinin ağırlıklı olarak sanayisi, Y ülkesinin ağırlıklı olarak tarımı gelişmiş olsun.
Bu durumda tabiki silah üreticisi, sanayisi gelişmiş olan X ülkesi olacak ve Y ülkesine silah ihraç edecek. Yani her savaş zamanı silah ihracatı ile X ülkesinin kasası dolacak.

Savaş sonrası Y ülkesi yıkılıp dökülen ülkesini tamir için gelişmiş mühendisliğe sahip X ülkesindeki bir şirkete başvuracak. Şirketin, dolayısıyla X ülkesinin kasası dolacak.

E savaştan yeni çıkmış olan Y ülkesinin bunları karşılamak için parası olacak mı? Pek sanmıyorum. O halde X ülkesinin bankalarına borçlanacak. Bankaların, dolayısıyla X ülkesinin kasası dolacak.

Savaşı kimin kazanacağı bilinmez ama kimin kasasının dolacağı az çok belli gibi. Ne dersiniz? Durun siz kafa yormayın. Bu zaten daha evvel yaşandı. Belki dünya üzerinde iki ülke yoktu ama her savaştan sonra kasası dolan bir X ülkesi vardı.

X Ülkesinin Somut Hali: ABD

Birinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin reel GSYH’si savaş süresince %13,2 ve savaşılan bir yıl boyunca %9 arttı. Oysa bu dönemde Fransa’nın ekonomisi %36, Avusturya’nın %26,7 ve Almanya’nın ekonomisi %18 daraldı.

İkinci Dünya Savaşı’nda GSYH, 1939 ve 1940 yıllarında sırasıyla %8 ve %8,8 artarken, savaşa girildiği 1941 yılında %17,7, 1942’de %18,9, 1943’de %17 arttı.*

Bu verilerden ABD savaşa girse de girmese de diğer ülkelere karşı olan karşılaştırmalı üstünlüğü sayesinde savaş ortamından kasasını doldurup çıkıyor.

Acaba ABD savaşı canlandırma politikası olarak kullanıyor olabilir mi?

Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

*http://www milliyet com tr/abd-ekonomisi-savaslarla-buyudu/ekonomi/detay/2162103/default.htm

 

 

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.