Seçim Propagandalarının Ülkemize Maliyeti

0

Ülkemizde seçim süreçleri bayram havasında geçiyor. Şehirler, caddeler, mahalleler, sokaklar bayrak-flamalarla süslenip, yerler, kapı eşikleri, araç silecekleri, pencere kenarları broşürlerle kaplanıyor. Parti temsilcileri kapı kapı dolaşıp kendilerini-partilerini tanıtıp oy istiyor. Hele ki anons yapan araçlar var ki en ilginci. Seçime kadar bu araçları dinleme mecburiyeti oluşuyor. Sınavmış, Pazar uykusuymuş, insan haklarıymış, umurlarında bile değil. O parti müzikleri bir de son ses bangır bangır açılır ki iyice empoze edilsin. Oysa ülkemizde oturmuş bir kalıp var. Kimin hangi gruba-partiye vereceği oy az buçuk oynasa da tümde bellidir. Bu millet müzikle oyunu değiştirmez.

Bu anlattıklarım seçim sürecinin sosyal boyutu. Şimdi gelin bir de işin ekonomik boyutunu inceleyelim.

2009 yılı seçimlerinde İSMMMO araştırmasında, 64 ilde yapılan çalışmaya göre ;

16 Büyükşehir Belediyesi gelir bütçesi : 34.5 milyar TL

48 ilin gelir bütçesi : 5 milyar TL

Üç büyük partiye ödenen seçim bütçesi ise şöyle :

AKP : 100 milyon TL

CHP : 60 milyon TL

MHP: 30 milyon TL

Partilerin seçim propagandası gereği kiraladıkları billbord reklam maliyeti sadece İstanbul’da 40 milyon TL

Aylık seçim otobüsü kirasi 8000-10000 TL

Yaklaşık 10.000 araca ödenen iyimser rakam bir aylık 3 milyon TL

Seçim propagandası için İstanbul’da harcanan para 600 milyon TL, Ankara’da 400 milyon TL, Kocaeli ve İzmir’de ise 300 milyon TL’dir.

(Kaynak : İSMMMO 2009 Seçimleri )

Gelelim 2014 yerel seçimlerine ;

Siyasi partiler toplam 322 milyon TL yardım aldı. Ülke genelinde sadece muhtarların harcadığı toplam para 480 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Seçimlerde 4 milyon sandık görevlisi çalıştı. Görevlilerin devlete maliyeti yaklaşık 400 milyon TL.

Siyasi Partiler Kanununa göre devletten yardıma hak kazanan üç siyasi partiye seçim yardımı nedeniyle hazineden verilen yardım tutarları şu şekilde ;

AKP ; 177 milyon TL

CHP : 92 milyon TL

MHP : 46 milyon TL

Sadece muhtarların harcadıkları para 400 milyon TL iken, siyasi partilerin, üstte de verilen rakamlara bakarak ne kadar harcama yaptıklarını tahmin edebilirsiniz. Burada yüklü miktarda kayıt dışı harcamanın olduğunu göreceksiniz.

2014 YSK bütçe tasarısına göre 808 milyon TL ödenek aldı. Bunun yaklaşık 84 milyon TL’si personel gideri. Diğer cari harcamalar dikkate alındığında yaklaşık 700 milyon TL’ye yakın kaynak iki seçim için harcanmış görünüyor.

2015 yılında ise YSK bütçesi 362 milyon TL. Personel gideri 91 milyon TL. Bakalım seçim sonrası netleşecek rakamlarla siyasi partiler ne kadar harcama yapmışlar. Merak edenler için, üstte verdiğim rakamlar bu seneki harcamalar için az çok tahmin ettirecek düzeyde.

Broşürler, afişler, araç süslemeleri, rozetler vb bir çok harcama şahsi fikrimce ülke ekonomimiz için zarardan başka bir şey ifade etmiyor. Okumayı seven bir toplum değiliz. Dağıtılan broşürler de zaten farklı partiye ait ise genelde hiç okunmayıp çöpe atılıyor. Yaptığı görselliğin bir önemi yok. Çünkü ülkemizde siyasi parti tutuculuğunun, futbol takımı tutmaktan farkı yok.

Oysa bunların yerine parti temsilcilerinin sosyal medyayı kullanarak propaganda yapması, gereksiz yere yapılan milyonlarca liranın ülke hazinesine kazandırılmasını sağlayabilir.

Umarım ki bundan sonra ülkemizde bazı şeylerin değişmesi için adımlar atılır. Şayet yapılan gereksiz harcamalar vatandaşta güven problemi oluşturmaktan öteye geçmiyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.