SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir Sizin İçin Araştırdık

0

Son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkan ve bununla alakalı epey soruya muhatap olduğumuz bu terim benim gibi bilgisayar camiasına pek aşina olmayan birisi için oldukça komplex bir tanım içeriyor aslında.  Konuyu hem daha iyi anlamak hem de yüzeysel olmayan bir yazı kaleme alabilmek için SEONTİST firmasıyla yaptığımız görüşmeden edindiğimiz bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Firma kurucusu Emel Özgün Hanım, SEO’u internette ‘önceliği kapma yarışı’ olarak tanımlamakla birlikte kendilerini de yarışa hazırlayan antronere benzetiyor. SEO yani Search Engine Optimization kelimesi Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilse de daha doğru bir çevirinin Arama Motorlarında Sıralama İyileştirmeleri olduğunu söylüyor. Yani sahip olduğunuz web sitesinin arama motorunun üst sıralarında yer alması için yapılan iyileştirmeler. Hemen n’olcak canım parası olan bastırır yukarıdaki yerini alır demeyin. Çünkü reklam vermenin dışında sizin de web siteniz için yapacaklarınız arama sonuçlarında kendinizi yukarıda bulmanızı sağlayabilir.

Google’ın dünyadaki pazar payı %64 Türkiye’deki Pazar payı ise % 90 larda olduğu için arama motoru yerine sadece Google diyeceğim bu şirket kurulduğu 90’lardan bu yana algoritmaları da zaman içinde geliştirmiş. Google sistemi-algoritması kısaca şu şekilde çalışıyor;

Google botları (örümcekler) sitenize geliyor ve içeriği tarıyorlar, sitenize gelebilmek için de linkleri takip ediyorlar. Bunu yapabilmesi için de site haritası oluşturmanız daha çok önem taşıyor.

Bunun dışında sayfa ve domaininiz de sıralamanızda önemlidir. Ayrıca eğer robot.txt dosyanızda örümcek girişini engellemişseniz bunu da düzeltmeniz gerekiyor.

Böylece örümcekler içerik olarak zararlı bulmadığı siteyi ön belleklerine alıyorlar ve internette bulunma-sıralama olasılığınız doğmuş oluyor. Bundan sonra ise sıra yeni doğan bu olasılığınızı büyütmek için neler yapabileceğinize geliyor işte SEO yapıcı yani sayfanızın etkinliğini artıracak olan Emel Hanım burada devreye giriyor. Web sitesinin doğal olmayan popülaritesini fark eden bu örümcekleri doğal yollardan ikna etmek için iki yöntem mevcut; Site İçi ve Site Dışı iyileştirme.

Site içi iyileştirme adından da anlaşılacağı gibi web sitesi içinde yapılan içerik kalitesini, aranma hacmini artırmaya yönelik başlık ve tema iyileştirmelerini de kapsayan iyileştirmeler olmakla birlikte site içi linklemeyle de link gönderebilir bu sayfaların sonuçlardaki sıralamasını artırabilirsiniz.

Site dışı iyileştirme ise backlink yani diğer sitelerin sizin sitenizin linkine yer vermesi. Bu işin de doğal bir şekilde olması gerekiyor zira Google ın kötü olarak mimlediği sitelerden backlink paketleri almak size yarar yerine zarar da verebiliyor.

Kaynak: seopaket.net

Cevap Yaz

Your email address will not be published.