Sinek Boyutunda Robot Üretildi

0

Sinek Boyutunda Robot Üretildi

Küçük havadaki robotlar, daha geniş insansız hava araçlarının ulaşamayacağı yerlere sızarak, gözetleme ve havadaki metan gibi iz kimyasallarını tespit etme gibi aynı hedeflerin bazılarını gerçekleştirebilir.
Washington Üniversitesi’nde, makine mühendisleri bu icatın geliştirilmesi için çabalıyor. İlk kablosuz robot böcek olan RoboFly’i icat ettiler.

Üniversiteden bir basın açıklamasına göre, araştırmacılar 23 Mayıs’ta Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı’nda çalışmalarını sunacaklar .

Kablosuz küçük robotlar yapmadaki en büyük engel, onları ayakta tutan gücü nasıl saklayacaklarını bulmaktı. Çırpınma çok fazla enerji harcar, bu nedenle küçük cihazlar üzerinde yeterli güce sahip olmak için gereken ekipman o kadar büyük olurdu ki, bu kadar küçük bir botun olmasının hiçbir anlamı kalmayacaktı.
Böylece RoboFly lazer ışını için bir kablo ticareti yaptı. Lazer gücü sürekli olarak enerjiyi robottan çok uzakta besler, bu nedenle telsiz ve hacimli pil yoktur.

RoboFly’nin arkasında, bir lazerle vurulduğunda, ışığı elektriğe çeviren bir güneş pili vardır. Ardından, bir devre 240 volt’a kadar olan gücü arttırır – uçuş için yeterli olur. Aynı devrenin mikrodenetleyici adı verilen temel bir bilgisayarı da var. Bu komut merkezi, voltajı farklı çırpma hızlarını uyaran dalgalara gönderir. Birlikte, güneş pili, devre ve metal sinek gövdesi, bir kürdan kadar ağırlığa sahiptir.

Şu an için, RoboFly de bir kürdan yanı sıra hakkında gezinmek mümkün . Robot sadece iniş ve çıkış yapabiliyor çünkü kontrol eden lazer etrafta hareket etmiyor. Güç kaynağı daha mobil hale geldiğinde, RoboFly de olacaktır. Güç depolama daha hafif hale gelirse lazer bütünüyle düşebilir – ve robofly, lazerlerin ulaşamayacağı yerlere (iç yapılar gibi) bile gidebilir.

Bu metal böcek bağımsız olarak yakınlaştığında, araştırmacılar RoboFly’ye gerçek insanlarla aynı çılgın koku hissini vermeyi umuyorlar. Yaşayan sinekler, çürüyen meyvenizden gelen antioksidanları algılayabilir ve hatta iki tür hidrojen arasında ayrım yapabilir . Gerçek bir sinek olarak aynı çeşitlilikte maddelerin alınması zor olabilir, ancak IBM’in tasarladığı metan okuyucu gibi küçük ve tekli kimyasal dedektörler RoboFly’nin arkasına sarılabilir. Böcek daha sonra dar alanlarda dolaşabilir ve küçük ve ulaşılması zor metan sızıntılarını toplayabilir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.