Şirket Tanıtım Araçları

0

Şirket faaliyetlerini en iyi ne anlatır? Şirketler hangi araçlarla tüketicilerin aklında kalmayı başarır? Şirketlerin kalıcılığını sağlayan araçlar nelerdir? ve Şirketler araçlarını kullanırken neye dikkat eder?

Şirketlerin yaptığı işi anlatarak onun akılda kalmasını sağlayan temelde doğru ve etkin yönetimdir. Yönetim bunları tüm birimleri etkin kullanarak yürütür. Bu süreçte ona yardımcı olacak unsurlardan biri günümüzde adı motto olmuş olan sloganlardır! Slogan, bir işletmenin temel olarak müşteri ile arasındaki bağın kurulmasını sağlayarak bunun kalıcılığını sağlayan bir araçtır. Çoğunlukla karşımıza dikkat çekici bir söz yada cümle şeklinde çıkmaktadır.

Sloganın kullanım alanı çok geniştir. Öyle ki, ülkeler, devletler için de sloganlar kullanılabilir. Çünkü slogan tanıtıcı bir ifadedir. Örneğin Yurtta Sulh, Cihanda Sulh gibi, bir felsefeyi anlatmaya ve yaymaya çalışır. Yine Temanın ‘Türkiye Çöl Olmasın’ sloganı da bu şekildedir.

Şirketler ve çeşitli kurumlar ürettikleri mal ve hizmetin tanıtımını yapmak için onları en iyi anlatacak sloganı bulmaya çalışırlar. Çünkü bu ifadeler aracılığıyla kalıcılık kazanırlar. Örneğin Tokai’nin, ‘Çakar Çakmaz, Çakan Çakmak’ şeklinde bir tekerleme gibi tüketiciye benimsettiği slogan bunlardan biridir. Yine, Aşkale Çimento’nun ‘Birliğin ve Dirliğin Harcı’ sloganı, Hanımeller Bisküvinin ‘Anne Eli Değmiş Gibi’, Ankara Sigorta’nın ‘Hiçbir şey Olmamış Gibi’… sloganları temelde ürün ve hizmetin tanımını yaparak akılda kalmayı sağlar.

Sloganlar için söylenebilecek önemli bir özellik de onların bir tez ortaya koyuyor olmasıdır. Şirketler, sloganlar aracılığıyla bir meydan okumada da bulunabilir. Örneğin, Mavi’nin ‘Çok Oluyoruz’ sloganı böyledir. Şirket bir güvene vurgu yapmaktadır. Diğer örnekler de böyledir. Örneğin, Uludağ Gazoz’un ‘Gazoz Olma Efsane Ol’, Alfa Romeo’nun ‘Güzellik Yetmez’, TEB’in ‘Para El Yapımıdır’ bu sloganlardandır.

Sloganların diğer yönü de kalıcılık sağlamak için oluşturulduğudur. Bununla ilgili örnekler de; Milliyet Gazetesi’nin ‘Basında Güven’, Bursa Anadolu Hastanesi’nin ‘İşimiz Kalbiniz, Yeriniz Kalbimizdir’.

Son olarak da sloganlar çoğunlukla doğrudan anlatımla yapılırken bazen de espri ya da ilişki kurma yoluyla yapılır. Günümüzde bu yolun kullanımı oldukça yaygındır. Örneğin, Eti Wanted çikolata için ‘Farklı Olmak Suç mu?’ derken, ürünün ingilizce olan ismini akla getirmeye çalışmıştır. Algida Cornetto’nun uzun süredir kullandığı ‘Aşkımla Erir misin?’ de yine dondurmanın yapısından yola çıkılarak düşünülmüş. Bir diğer örnek de Sprite’ın ‘İmaj Hiçbir Şeydir, Susuzluk Her Şey! Susuzluğunu Dinle’ diyerek tüketiciyi iki kez düşündürmektedir.

Şirketler sloganlar dışında da kendini anlatabilir elbette, fakat kullanılmadıklarını varsayarsak ne olurdu? O zaman tüm saydığımız örnekler ve dahasını yok saymamız gerekirdi. İsterseniz bir deneyelim!

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.