Para Ekonomi Blogu Borsa Dolar Euro Altın Pazarlama Reklam Haber analiz Paranomist iibf iktisadi bilimler fakültesi Haberleri ingilizce makaleler piyasalar

Şirketlerde İtibar Yönetimi

0

Dünya değiştikçe insanların da beklenti ve ihtiyaçları gelişmektedir. Eskiden müşteriler için önemli olan sadece ucuz ve kaliteli ürün iken günümüzde tercihler, ergonomi, estetik, lüks, farklılık gibi türev tercihlere kaymakta ve dahası da beklenmektedir.

Hatta şirketler için büyük olmak yerine beğenilir olmak ve sürekliliği sağlamak gibi gerekliliklerin artık daha fazla konuşulduğu bir eşiğe girildiğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili; itibar, strateji, imaj, entelektüel sermaye gibi kavramlar da gittikçe daha önemli hale geldi. Aslında teknoloji, gelişme ve beklentiler günümüzde şirketler için somut unsurlardan ziyade daha soyut konular üzerinde durulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu ifadeler de hep bu zorunluluktan doğmuştur.

Genel olarak itibar dediğimiz aynı bir pergel gibidir. Bir ucunda sizin kendiniz hakkındaki fikriniz, çizdiğiniz imaj varken diğer ucu da onun ekseninde dönen sizden yansıyan düşünceleri ifade eder. Pergel ile çizilen açı ölçüsünün büyüklüğü de burada imaj ve mesajın doğru ulaşmadığını gösterir. Nasıl ki bireyler için bahsettiğimiz sade bir imaj ise bunun şirketler için karşılığı olan kurumsal imaj/itibar da bu şekildedir.

Şirketlerin kendilerini müşteri, rakip ve çalışanları gözünden görmek istedikleri onların imajı ile ilgilidir. Bunun taraflara iletilmesi mesajlarla yapılırken karşılığında rakip, çalışan ve müşterilerin gözünden nasıl görüldüğü kısmı da kurumsal itibar başlığı altında değerlendirilmektedir.

İtibar kavramı genel olarak bir izlenimdir ve ilk intibayı içermekle birlikte bunun yönetilmesi de kurumsal yönetimi gerekli kılar.

Kurumsal itibar yönetiminde şirketler için önemli olan; sağlanan ürün ya da hizmet kalitesi, yönetim kalitesi, hedef müşteri memnuniyeti ile mevcut ve muhtemel çalışan memnuniyetidir. Çünkü bunlar olmadan firma etkinliğinin sürdürülmesinden bahsetmek de biraz güçtür. Bunların planlı bir şekilde gelişimi şirket açısından tercih edilme durumlarını arttırır ve başta da değinilen beğeni oluşumunu kuvvetlendirir. Diğer avantaj olarak sayabileceğimiz konular da şirket açısından finansal olarak daha az zorluk yaşamasına neden olabilmesi yanında, ihtiyaç duyduğu insan kaynağına daha kolay erişebilir. Ayrıca şirket açısından pazar avantajı da sağlanır. Bunlara örnek olarak, öncelikle bankalar ve finans kurumları müşterilerine kredi verirken genelde her müşteriye bir numara ya da puan verirler. Buna göre şirketin ihtiyaç duyduğu acil durumlarda buna göre ayarlamalar yapılabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda finansal kurumların dikkat ettiği şey kurumsal itibardır. Yani kredi notunu belirleyen bireysel imaj ise kurum için de itibarı olduğunu söyleyebiliriz. Yine neden bazı şirketlerde çalışmak için insanlar daha çok çaba gösteriyor, sorusunun yanıtı da o şirketlerin kurumsal itibarlarıdır. Çalışanlar arasında karşılıklı iletişim, adalet, şeffaflık gibi değerler oluşturulup tüm şirkette uygulandığı takdirde şirketin tercih edilmemesi olası değildir. Diğer avantaj olan pazar payının arttırılması ve korunması gibi durumlar da şirketin müşterileri için güven, sadakat, kalite gibi duygu ve özellikleri sürdürdükçe sağlanır ki bu da itibarın yansımasıdır.

Son olarak kurumsal itibar ile ilgili her şey bir plan dahilinde etkin stratejiler geliştirip bunun uygulanmasını içerir. Bu da şirketin görünen makine, çalışan, sermaye gibi maddi unsurları yanında görünmeyen imaj, itibar ve entelektüel sermaye gibi görünmeyen unsurlarına da yeterli önemin verilmesiyle sağlanır.

Sosyal Bilimler Uzmanı; hayata olumlu katkılar yapmak için kalemini, topluma faydalı olmak için de ilmin derinliğini kullanan acemi bir profesyonel.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.