Site İçi SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

SEO gerek bireysel gerekse kurumsal olarak artık önemi anlaşılmaya başlanmış bir çalışmadır. Uzun vadede sonuç vermesine karşın kalıcı olarak konumuzu korumanızı sağlar. Bu yazımda sizlere kısaca site içi SEO çalışması için önemli olan noktaları sırası ile inceleyeceğim.

Başlık Seçimi

Başlık oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu başlığına göre sitenize girip girmemeyi tercih eder. Bu nedenle başlık ziyaretçileri harekete geçiren kısımdır diyebiliriz. Bununla beraber SEO açısından el aldığımız zaman başlığınız belirlediğiniz anahtar kelime ile başlamalıdır. Hatta başlığınız içerisindeki anahtar kelimenin konumu bile sıralamanızı etkileyebilir. SEOmoz’un araştırmasına göre başlığa anahtar kelime ile başlanıldığında daha yüksek sıralarda çıkıldığı gözlemlenmiştir.

Diğer taraftan başlığına H1 etiketi vermelisiniz. Aynı şekilde diğer alt başlıklarınız H2,H3 vb. şekilde sıralı olarak gitmelidir. Yazınızda en fazla bir adet H1, 4 adet H2 ve 4 adet H3 olmalıdır. Ayrıca bunların sıralaması karışık olmamalıdır. WordPress kullanıyorsanız zaten H1 otomatik olarak eklenecektir.

Diğer önemli husus ise ilk başta belirttiğim gibi başlığını ilgi çekici olmalıdır. Yani başlığı gören ziyaretçi ne bulacağını ve bulduğunun işine yarayacağını bilmeli.

Görsellere Önem Verin

Görseller ziyaretçiyi en çok etkileyen kısımlardır. Sayfanıza eklediğiniz video ve görseller geçirilen zamanın artmasını sağlar. Bu durum SEO açısından sitenize artı puan kazandıracaktır. Ayrıca hemen çıkma faktörünü arttırır. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken ise asla sitenize videolarınızı yüklemeyin. Bunun yerine YouTube, Vimeo benzeri platformlara yükleyin. Bu sitelerden aldığınız kodlar ile sitenize eklemeniz daha iyi olacaktır.

Link Vermekten Çekinmeyin

Yazılarınızda dış ve iç linkler vermeniz önemlidir. Bu linkler bilindiği gibi nofollow ve dofollow şeklindedir. Bu iki link dengesini sitenizde iyi ayarlamalısınız. Dış linklerinizi genel olarak nofollow vermeniz önemlidir. Ayrıca otoriter sitelere yani link vermeniz sıralamanızı yükseltecektir. Bu konu hakkında detaylı bilgiler sitemde bulabilirsiniz. Eğer WordPress alt yapısı kullanıyorsanız bir eklenti yardımı ile sitenizden çıkan linkleri nofollow yapabilirsiniz.

Yazı İçerisinde Anahtar Kelime Kullanın

SEO uyumlu içerik için anahtar kelime kullanımı önemlidir. Özellikle ilk 150 kelime içerisinde anahtar kelimeniz olmalıdır. Bunun dışında diğer kısımlarda birebir anahtar kelimeniz ile birlikte eş anahtar kelimelere de yer vermelisiniz. Ayrıca anahtar kelimenizin bir başlık içinde geçmesi de önemlidir.

Diğer bir önemli nokta ise yazılarınız insanlara faydalı ve uzun olmalıdır. Genel olarak 300 kelime üzeri olacak diye bir algı var ancak bence en az 500 kelime gibi olmalı. Tabi bu durum sitenizin durumuna göre değişir.

Yazı içeriğinizin görünür kısımlarında sosyal medya paylaşım platformları olmalıdır. Sosyal medya butonları içeriklerinizin ziyaretçileriniz tarafından kolayca paylaşılmasını sağlar. Bu durumda ise ziyaretçi sayınız artacaktır.

Kalıcı Linkleriniz SEO Uyumlu Olmalı

Kalıcı linkleriniz siteniz.com/p=123 gibi SEO açısından uygun olmayan şekilde olmamalıdır. Kalıcı link içerisinde yazınızın başlığı olmalı ve anahtar kelime içermelidir.  Örneğin siteniz .com/yazinizin-basligi şeklinde olmalıdır. Bilinen bir gerçek ise Google kalıcı bağlantıdaki ilk 4-5 kelimeye önem verdiğidir.

Site Hızına Önem Verin

Son yıllarda SEO açısından önemi artsa da öncesinde ziyaretçi açısından önemli bir noktaydı. Sonuç olarak bir siteye girdiğiniz zaman iki saat açılmayan sayfalar içeriyor ise kolay kolay o siteyi tekrar ziyaret etmezsiniz. Bu mantıkla beraber SEO açısından önemi arttığı için de bu konu üzerinde durmalısınız. Örneğin içerik dağıtım ağı yani CDN kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenizin hızı artacaktır. Genel olarak CDN hizmetleri ücretlidir. Bu nedenle biraz araştırma yapabilir ve size uygun olan hizmeti bulabilirsiniz.

Son olarak sitenizin tema kısmı da önemlidir. Kullanıcı açısından uygun ve kodlama açısından SEO uyumlu temalar seçmeniz iyi olacaktır. Yeni bir site kuracaksanız veya hazırda bulanan sitenizin temasını değiştirecekseniz sitemden veya hizmetlerim kısmından yararlanabilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.