Tam Rekabet Piyasası Tanımı ve Birleşik Devletler Havayolu Sektör Örneği

0

Bir piyasada tam rekabet koşullarından bahsedebilmemiz için öncelikle fazla sayıda rakip olması gerekir. Bir diğer koşul sağlanan ürün veya hizmetlerin birbirine yakın olması, sağlanan ürün veya hizmetin tamamen aynı olması gerekmektedir. ayrıca piyasaya girişte kısıtlama olmaması gerekir. Bu piyasadaki mevcut rakiplerin kar ettiklerini gören ve bu piyasaya girmek isteyen diğer yatırımcıları engelleyen bir kısıtlama olmaması gerekir. Bu piyasadaki getirilerin fırsat maliyetlerinden daha yüksek olduklarını düşünen rakipler bu piyasaya serbestçe girebilmektedir. Bir diğer koşulsa mevcut rakiplerin avantajının olmamasıdır. Piyasaya yeni giren rakipler mevcut rakiplerle aynı koşulda rekabet etmesi elzemdir ve son koşul fiyat bilgisinin şeffaf olmasıdır.

Alıcıların ve satıcıların tüm fiyat bilgilerine ulaşılabilmesi oldukça önemlidir. Alıcılar, tüm satıcıların fiyatlarını görerek karar verirler. Satıcılarda birbirlerinin fiyatlarını görürler. Bu, önemli bir koşuldur. Tam rekabet koşullarına en yakın piyasa Abd’deki havayolu sektörüdür. Pek çok havayolu şirketiyle birlikte rakip sayısı da oldukça yüksektir. Normalde havayolu şirketleri hizmet kaliteleriyle birbirlerinden ayrıldıklarını düşünürler ama yaptıkları iş temelde aynıdır. Bir şehirden diğer şehire uçmak. Piyasaya giriş kısıtlamalarına ilişkin duruma bakacak olursak; Havayolu şirketleri için piyasaya girmekte belirli kısıtlamalar vardır. Bunlar uçağı almak yada kiralamak ve uçaklar için terminal kira parası vermek gibi.

Bu piyasaya girebilmek için yüksek miktarlarda sermaye olması gerekir. Bununla birlikte Abd’de diğer bazı ülkelerde olduğu gibi sektöre girmek için yasal kısıtlamalarda yok. Amerika’da eğer yeterli finansal güce sahipseniz bir havayolu şirketi kurabilirsiniz. Eğer yeni bir havayolu şirketi kuruyorsanız mevcut şirketlerle aynı şartlarda rekabet edebilirsiniz. Çünkü piyasa koşulları buna elverişlidir.

Fiyat bilgisinin şeffaf olduğu sektör düşünülünce akla ilk havayolu sektörü gelir. İnternette birçok siteden fiyat bilgisi alınabilir ve alınan bu fiyatlar oldukça şeffaftır. Koşulların tümünde genel olarak durum, tam rekabet piyasasına oldukça yakındır. Abd havayolu şirketlerinin bu koşullar altında yüksek kar elde etmeleri de oldukça güçtür.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.