TARIM DEVRİMİ ve BEREKETLİ HİLAL

0

TARIM DEVRİMİ ve BEREKETLİ HİLAL

Günümüzde ki halklara, devletlere yön gösteren Sanayi Devrimini hepimiz az çok bilirken, ben de dâhil olmak üzere çok çok geçmişte yaşanan bir tarım devrimi olduğunu düşünemedik. Bu konu çok ilgimi çekti ve biraz araştırma yapıp yazmak istedim.

images (3)
Tarım Devrimi M.Ö 8000 yıllarına dayanıyor. O tarihten önce yeryüzünde hiçbir insanoğlu tarım, tarla, bağ, bahçe gibi kavramları duymamış, hiçbir üretim yapmamıştır. Erkekler avcılık, bayanlar ise toplayıcılıkla yaşamlarını devam ettirmişlerdir.

Yaşam dediysem aklınıza uzun uzun yaşamak, yaşlı dedeler nineler hayal etmeyin. Çünkü o devirde insan ömrü ortalama 25.
Peki, insanlar ne oldu da birden bire kendi buğdayını üretmeye, buğdayını öğütüp ekmek yapmayı tercih etti. Bu konuda birçok tez inceledim ve sizlerle aklıma en çok yatan ve mantıklı geleni paylaşacağım.

Market_scene_from_the_Old_Kingdom_of_Egypt

 

Gordon Child’e göre günümüzden 10 veya 12 bin yıl önce Avrasya ve Amerika kıtalarında iklimler bozuldu. Dünyanın büyük bir kısmını buzullar kapladı. Açıkta kalan yerler de ise çok büyük kitleler de canlıların yaşamı sona erdi. Geriye kalan yabani hayvanlar ve bitkiler insanlara yetmemeye başladı.
Bu durum insanları hayatta kalabilmek için rekabet ortamına sürükledi.

Rekabet çoğu zaman yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu olayda da öyle olmuş ki insanlar farklı yollar ararken Bereketli Hilal diye de bilinen Anadolu ve Mezopotamya’da tarım keşfedildi. İnsanoğlu kendi buğdayını üretti. Ayrıca keçi ve koyunu evcilleştirmeyi başardı.

images (5)    Iron age

 

İnsanoğlu Neolitik Devrim de denilen bu olayla çağ atlamayı başarmış, küçük ve orta büyüklükte köyler oluşturmayı başarmıştır.

Bu yapı insan nüfusunda da etkili olmuş ve insan nüfusu artmaya başlamış.

images (4)

 

KAYNAK;
Prof. Dr. Tevfik Güran’ın İktisat Tarihi Kitabı
Prof. Dr. Rona Turanlı’nın İktisadi Düşünceler Kitabı

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.