Tarıma Dijital ve Teknolojik Yaklaşım: tarla.io

0

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında finanstan otomotive, sağlıktan tekstile her sektör, teknoloji trendlerine adapte olur da tarım sektörü nasibini almaz mı? “Tarım işte, ek tohumu, at gübreyi, al ürünü” dediğinizi duyar gibiyim. Ama o işler öyle olmuyor. Artık tarım bildiğimiz tarım, çiftçi de bildiğimiz çiftçi değil.

Endüstri 4.0 ile yaygınlaşan Tarım 4.0 her geçen gün ilkel tarımın ezberlerini bozuyor. Hava ve toprak sensörleri, insansız traktörler, ot temizleyen robotlar, ilaçlama yapan dronlar, uydu teknolojileri… Bunlar belki sarı çizmeli Mehmet amcanın kulağına çılgınca geliyor olabilir fakat bu teknolojiler yavaş yavaş ülkemiz tarımında da yerini almaya başlıyor. Teknolojiye adapte olmayı başarabilen çiftçiler ve kurumlar kazançlarını artırırken, başaramayanlar üretim mücadelesine veda ediyor.

 

Yenilikçi bir startup şirketi olan tarla.io, çiftçileri tarımsal teknolojiyle buluşturmayı hedefliyor. tarla.io SMS servisi ile koordinat bazlı günlük meteorolojik ve zirai hava durumlarını, bitkilere özel tavsiyeleri, tarımsal gündemi, çiftçinin pratikte kullanabileceği tarımsal verileri SMS aracılığı ile gönderiyor. Ürettikleri algoritmalarla dinamik erken uyarı mesajları oluşturuyor ve tarımsal riskleri çiftçilere önceden haber veriyorlar.

Yalnızca bugünün verisi değil, geçmiş veriler de tarla.io için önemli. Bir tarlanız varsa, ya da yeni bir tarla alacaksanız tarla.io RİSK servisi geçen yıllarda o tarlada meydana gelen dolu, fırtına, yağış, sıcaklık oluşumlarını ayrıntılı bir rapor ile sizlere sunuyor. Tarlanın hava risklerinden haberdar olmanızı sağlıyor ve böylelikle yatırımlarınıza karar desteği sağlıyor.

Peki tarla.io tüm tarlaları uydudan gözetliyor desek, oldukça fantastik bulurdunuz değil mi? Evet, tam olarak öyle yapıyor. tarla.io UYDU servisi tüm sezon boyunca tarlaları takip ediyor ve bitki gelişimini gözlemliyor. NDVI algoritmalarıyla tarlanın herhangi bir yerinde meydana gelen problemi tespit ediyor. Bu sayede çiftçiler tarlalarının tüm gelişimini ceplerinden takip edebiliyor.

Gelelim en yeni servis olan, tarla.io YÜZEY ‘e. Uydu tarlayı uzaktan gözetlemekle kalmıyor, toprağa inerek yüzey nemi ve sıcaklığını ölçüyor. Hem de hiçbir ilave sensör/ekipman gerekmeden. “Yok artık” diyorsunuz ama var artık. Çok yakında servise açılacak olan tarla.io YÜZEY sayesinde çiftçi hem sulama masrafından tasarruf edecek hem de sulama optimizasyonu ile verimini ve kazancını artıracak.

Çiftçilerin bu servislerden yalnızca birkaç bardak çay parasına yararlandığını söyleyerek bir kez daha şaşırtalım sizi. Sözün özü, tarım da teknoloji trendinden nasibini aldı. Tarım artık atadan kalma öğretilerle değil bilgi ve teknoloji ile ilerliyor, bilgi ile bereket getiriyor. Teknolojik tarım bilincinin doğudan batıya Anadolu’nun tüm topraklarına yayılması temennisiyle…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.