TEDx İstanbul’a Sayılı Günler Kaldı

1

Meşhur TED konuşmalarını duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için biraz bilgi verelim. TED, İngilizce Technology, Entertainment, Design kelimelerinin baş harfinden oluşmuştur. İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilmiş bir projedir. TED amaç olarak konusunda uzman kişileri bilgilerini aktarabilmeleri için zemin hazırlamaya çalışan ve kar amacı olmayan kuruluştur. Bir de bu kuruluşun ismini taşıyan TEDx vardır. Bakalım o neymiş…

TEDx nedir?
TEDx ise TED tarafından oluşturulan yerel etkinliktir. Bu kısımdaki x ise bağımsız organize edilebilen TED etkinlikleri anlamını taşımaktadır. Bu yıl İstanbul’da düzenlenecek etkinlik için sayılı günler kaldı. 11 Kasım’da olacak etkinliğin teması Hope (umut) olarak belirlenmiş. Hem izleyiciler için hemde konuşmacılar için oldukça deneyimli bu etkinliği kaçırmamak gerekir. Bir nedenden dolayı gidemeyebilirsiniz. Bu durumda mutlaka YouTube kanalında etkinlik videolarını izlemenizi öneririm.

TED, konuşmacıları yazımın başında da belirttiğim gibi konusunun uzmanı oluyorlar. Yani konuşmacıların ne diplomasına ne zenginliğine önem veriliyor. Bu bağlamda oldukça farklı bir etkinlik olduğunu bilin. Yeri gelmişken hatırlatmak istediği nokta, TEDx İstanbul etkinliği için önceden bilet almanız gerekiyor. Tabi ki son günlerinde olduğumuz için bilet sıkıntısı yaşanabilir.

TEDx İstanbul Konuşmacıları Kimler?

TEDx İstanbul konuşmacılarının bazılarını tanıyor olabilirsiniz. Ancak eminim hepsini birden tanıyorum diyen çok az kişidir. Kısaca bakalım bu sene etkinliğe kimler geliyormuş.

Aslı Şafak, Gazeteci ve Televizyoncu : Kendisi TV ekranlarından tanımış olabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca muhabirlik ve haber programları hazırlayıp sundu. Sonrasında ise yaklaşık 7 yıl boyunca Londra’da yaşamış sonrasında ise ülkesine geri dönmüştür. Günümüzde ise Bloomberg HT kanalında çalışmaya devam ediyor. Bununla beraber radyo programı ve üniversitede ekonomi dersleri veriyor. Bu yıl ki TEDx etkinliğinde ise Moderatör olarak katılıyor.

Betül Arım, Tiyatrocu : Tunceli doğumlu olan Betül hanımı yine TV ekranlarından ve tiyatro sahnelerinden hatırlayabilirsiniz. Betül hanım Şehir Tiyatrosu’nda Lüküs Hayat, Aşk-ı Memnu, Kral Lear, Susuz Yaz ve İçerdekiler gibi oyunlarda dahil 50‘den fazla oyunda yer almış bir isim. TEDx İstanbul’da konuşmacı olarak karşımıza çıkacak.

İzzet Memi, Farkındalık Yolcusu : İzzet, ilginç bir hikayeye sahip. Aktif olarak bir zamanlar hekimlik yapmış. Sonrasında belirli bir aydınlanma yaşamış. 2015 yılında ise değişim ve sorgulama döneminde alt yapısı oluşan ‘’Açık Ruh Ameliyatı’’ kitabını çıkarmış. TEDx İstanbul’da konuşmacı olarak bizlerle buluşacak.

Suriyeli Kadınlar Korosu : Bu koro ise Suriye’deki savaş yüzünden ülkemize sığınan kadınlardan oluşmakta. Koro İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) desteğiyle kurulmuş ve faaliyetlerine de bu şekilde devam ediyor. Muhteşem ve çok dilli performansı ile kulaklarımızın pasını silecek gibi.

Bu kısma kadar ilgimi çeken konuşmacılar hakkında kısa bilgiler verdim. Bunların dışında TEDx İstanbul etkinliğine atılacak olanları sıralarsak:

 • Kalben, Müzisyen
 • Kanber Bozan, Bakkal
 • Prof. Dr. Mustafa Sarı, Sosyal Girişimci
 • Nevşin Mengü, Gazeteci, Televizyoncu
 • Oktay Mahmuti, Basketbol Koçu
 • Umut Vedat, Görsel Hikaye Anlatıcısı
 • Saadet Özkan, Öğretmen
 • Zülfü Livaneli, Besteci-Yazar

şeklinde olduğunu belirtebilirim. Konuklar hakkında resmi sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizinde gördüğünüz gibi bu yılki TEDx etkinliği de oldukça faydalı geçecek gibi…

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

?Stratejik Danışman | ?Dijital Pazarlama | ?Online Reklamcılık |? SEO Analiz | ?Blogger | ?Wordpress Hizmetleri www.AliaRior.com
1 Yorum
 1. Uğur says

  Nisan 2018 de İzmir’de düzenlenmeyi planlanmaktadır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.