Telegram’a Erişim Rusya’da Engelleniyor mu?

0

Telegram’a Erişim Rusya’da Engelleniyor mu?

Öncelikle telegram , hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır, süper hızlı, basit ve ücretsizdir. Telegram’ı tüm cihazlarınızda aynı anda kullanabilirsiniz; mesajlarınızı herhangi bir telefon, tablet veya bilgisayarınızda gönderimler yapabilirsiniz.

Telegram ile, her türden (doc, zip, mp3, vb) mesaj, fotoğraf, video ve dosya gönderebilir, ayrıca 100.000 kişiye kadar grup veya sınırsız kitleye yayın yapmak için kanallar oluşturabilirsiniz . Telefon rehberinize yazabilir ve kullanıcıları kullanıcı adlarına göre bulabilirsiniz.

Rus mahkemesi, Rusya’da Telegram messenger hizmetine erişimin engellenmesi gerektiğini açıkladı. Bu durum, milyonlarca kullanıcının küresel teknoloji firmaları ile Rus yetkililer arasındaki iletişimde çatışmalar yaşanmasına sebep olabilecektir.

Karar, Roskomnadzor’un, Rus devlet güvenlik hizmetlerine kullanıcılarının gizli mesajlarına erişimini vermeyi reddetmesinin ardından Telegram’a erişimi sınırlamak için bir dava açmasından sonra geldi.
Telegram, hizmetlerinin bir parçası olarak, üst düzey Rus hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere 200 milyondan fazla küresel kullanıcıya, üçüncü taraflarca okunamayan şifrelenmiş mesajlar aracılığıyla iletişim kurmasını sağlar.

Ancak Rusya’nın FSB Federal Güvenlik servisi, terörist saldırılara karşı koruma içeren çalışmaları için bu mesajların bazılarına erişim gerektiğini söyledi. Telegram, kullanıcı gizliliğine saygı duyduğunu belirterek, taleplere uymayı reddetti.Bu yüzden süreç mahkemeye taşındı.

TASS haber ajansından yargıç Yulia Smolina, “Mahkeme, Roskomnadzor’un şartlarını yerine getirmeye karar verdi, Telegrama erişim konusunda kısıtlamalar getirdi ve mesaj alışverişi için teknik şartlar sağlamayı durdurdu.”
Ülkenin medya ve telekomünikasyon düzenleme kurulu Roskomnadzor başkanı Alexander Zharov, yasağın yakında yürürlüğe gireceğini, ancak tam olarak ne zaman olacağını bilmediğini söyledi. Roskomnadzor daha sonra Telegram’ı yasaklanmış web sitelerine kaydettirdi ve engellenmesini sağladı.

Telegram kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, uygulamanın yasayı uygulamak için yerleşik sistemler kullanacağını, ancak sanal özel ağ veya VPN kullanmadan yüzde 100 erişim sağlayamayacağını söyledi.

Telegram’ı temsil eden avukat Pavel Chikov, mahkeme kararının Rusya’da faaliyet göstermenin tehlikelerine karşı küresel teknoloji firmalarına uyarı olduğunu söyledi.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.