Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatı : 2015-2016

0

Tarımın ihracata sağladığı katkı içinde yaş meyve sebze sektörü önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye bulunduğu coğrafya dolayısıyla sahip olduğu toprak ve iklim özelliklerinden ötürü birçok ürünün yetiştiği nadir ülkelerdendir.

Özellikle 1980 sonrasında ithal tohum ve fidan getirme serbestileri sonrası yaş meyve ve sebze ihracatında önemli gelişmelerin başlangıcı olmuştur. Daha sonra kullanılan teknolojilerin geliştirilmesi ve verime yönelik faaliyetler, ayrıca anlaşmalı çiftçi sistemleri, üretim ve üründe kalite sistemlerinin geliştirilip uygulanması ve HACCP, EUROPGAP, ISO gibi önemli belgelerle bu durumun tescil ve standardizasyonu sayesinde Türkiye yaş meyve sebze pazarı önemli ihracat noktalarından olmuştur.

Dünya pazarında daha iyi ve sağlam bir yer edinmek için Türkiye Yaş Meyve Sebze Kurulu oluşturulmuş, bunlar ülke genelindeki 4 ihracatçı birliği olan; Akdeniz, Batı Akdeniz, Doğu Karadeniz ve Uludağ İhracatçılar Birliği’dir.
Ayrıca bunların koordinatörlüğü Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından yürütülmektedir. Sektör hakkındaki değerlendirmeleri içeren raporları her ay ve dönem için hazırlanıp, Akdeniz İhracatçılar Birliği web sayfasından yayımlanmaktadır.

yas-sebze-meyve-uretimi

Yayımlanan son rapora göre Türkiye genelindeki yaş meyve ve sebze ihracatı 2015 ve 2016 yılları için grafikteki gibidir. Seri 1 ve 2 yılları göstermekte ve elde edilen miktar fob fiyatıyla belirlenmiş dolar olarak ifade edilmiştir.

Genel olarak yaş meyve ve sebze ihracat kalemleri narenciye, taze sebze ve taze meyvedir.

İçerisinde en büyük değişiklik, 313 milyon dolardan 194 milyon dolara düşen, taze sebzede yaşanmıştır.

Narenciye ve taze meyve ihracat değerleri birbirine yakın bir değişim göstermiştir. Narenciyede yaklaşık 463 milyon dolar olan 2015 değeri 2016 yılında yaklaşık 492 milyon dolara yükselmiştir.

Meyve ise azalarak 536 milyon dolardan 509 milyon dolara düşmüştür.

Kaynak, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Türkiye Raporu, 2016

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.