Türkiye’de Döviz Kurlarının Yükselme Sebepleri

0

Türkiye’de Döviz Kurlarının Yükselme Sebepleri

Özellikle son birkaç haftadır Türk Lirasının Dolar ve Euro karşısnda yaşadığı değer kaybının birçok sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Sebeplerin bazıları bizim dışımızdaki nedenlerden dolayı kaynaklansa da çoğu neden olarak yanlış para politikalarını gösterebiliriz.

Bizim dışımızdaki temel neden dünyadaki doların değer kaybetmesi. Ayrıca Dolar/Euro paritesinde Euro aleyhine yükseliş mevcut. Yani dolar, diğer güçlü para birimleri karşısında da değer kazanıyor. Bu sonuçla kırılgan beşlinin zirve ülkesi Türkiyenin de para biriminde bir zayıflık söz konusu. Ayrıca Nisan-Mayıs 2018 için ödenmesi gereken borçlar var ve bu borçlar için piyasalardan toplanması gereken döviz nedeniyle de kurlar yükseliyor.

Bir diğer neden de hane halklarının yükselen döviz kurları karşısında döviz stoklaması ve bunun piyasadaki dövize ek bir talep getirmesi şeklinde sıralayabiliriz. Önceki dönemlerde hane halkları Merkez Bankasının faiz artırarak kuru baskılayacağını biliyorlardı yani bu durum ellerinde bulunan dövizi satmalarına ve kurun eki bir birim düşmesini sağlıyordu. Şu an bu durum biraz değişti diyebiliriz. Yükselen kura Merkez Bankası faiz artırımı yoluyla çok fazla müdahale etmiyor (en azından hızlı bir şekilde) ve böylece hane halkları ellerinde bulunan dövizi kur yükselecek umuduyla piyasaya sürmüyor. Ayrıca yaygın bir görüş, MB’nin faiz artırsa dahi kura yeteri kadar müdahale sonrası dahi yükselişini sürdürdüğü şeklinde. Kur bu nedenlerle baskılanamıyor ve TL hızla değer kaybına uğruyor. Ocak-Mayıs 2018 periyodunda TL, dolar kuru karşısında yüzde 22 değer kaybına uğradı. Bu kayıp son yılların en yüksek kaybı olarak görülüyor.

MB, 24 Mayıs 2018 tarihli toplantısında geç likidite penceresini 300 baz puan artırdı ve oran yüzde 13.5’den yüzde 16.5’a yükseldi. Gecelik faiz oranlarını değiştirmeyen MB, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25, borçlanma faiz oranını ise yüzde 7.25’de sabit tuttu. Bu kararla 4.92 TL olan kur 4.58 TL seviyesine gerilese de birkaç saat sonra tekrar.80 TL bandını zorlamaya başladı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.