Türkiye’de Yaşanan İşsizlik Üzerine Bir Değerlendirme

0

14 Aralık (2017)’ta Cumhurbaşkanı, İstihdaam Şurasında sanayicilere seslenerek yaratılan mevcut istihdama ek 2 kişinin daha istihdam edilmesini, bu sayede yüzde 11.1’lik büyümenin daha da artacağna yönelik açıklamalarda bulundu. Bu şekilde işe alınan kişilerin bir aylık ücretlerinin çalıştıkları kurum tarafından diğer ay ise ücretlerinin devlet tarafından ödenmesine karar verildi. Bu uygulama aslında 2017 yılının ilk aylarında “İstihdam Seferberliği” adı altında yürürlüğe konmuş ve her bir sanayicinin ek 1 kişiyi istihdam etmesini teşvik etmişti.

Bununla birlikte Türkiye’de resmi olarak işsiz sayısı net bilinmiyor. Nedeni ise İşkur dışında kayıtlı veri elde edilebilecek bir başka kurum yok ve vatandaşların büyük çoğunluğu İşkur’a müracaat etmedikleri için sayılar biraz düşük çıkabiliyor. Bir kişinin işsiz sayılabilmesi için ücretli ya da ücretsiz hiçbir işte çalışmamış kişilerden son 4 hafta içerisinde iş aramak için başvurmuş olan 15 ve üzeri yaş aralığındaki kişiler olması gerekiyor. İşsiz sayısı, toplam işgücüne bölünerek işsizlik oranı resmi işsizlik olarak geçiyor. Bu verilerin dışında bazı nedenlerle iş aramaktan vqazgeçen fakat iş bulduğu zaman 2 hafta içerisinde işbaşı yapabilecek kişilerde mevcut. Sonuç olarak resmi işsizlerle çalışmaya hazır kişiler toplandığı zaman geniş işsizlik ortaya çıkıyor.

Kısa notlarla işsizlik tanımlamalarını açıklarsak;

  • 1 kişi 1 gün bile çalışsa istihdam verilerinde yer alıyor. 30 gün çalışanda aynı verilerde yer alıyor.
  • Göçmenlerde işgücü rakamları içerisine dahil ediliyor. İşsizlik oranlarının yüksek olmasının bir sebebini de göçmenler olarak görebiliriz.
  • 2000 öncesi doğal işsizlik oranı yüzde 7-8 seviyelerinde iken 2000 sonrasında yüzde 10 seviyelerinde görülüyor.
  • İşkur’un geçici işleriyle istihdam piyasasına katılan kişiler, iş akitleri feshedildiği zaman işsiz kalmakta ve işsizlik rakamları uzun vadede tekrar eden oranda artmaktadır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.