Türkiye’nin 1923-1946 Dönemi

0

Türkiye’nin 1923-1946 Dönemi

Dünyamız 4 tane buzul çağı geçirdi. Bunlardan her biri 1 milyon yıl sürdü.3 tanesini bütün dünya donarak geçirirken son buzul çağından Anadolu toprakları 300 bin yıl daha erken çıkmayı başardı. Yani hemen hemen bütün dünya buz altındayken bu topraklarda her bahar çiçek açtı. Dolayısıyla Anadolu her zaman çekiciliğini korudu. Defalarca el değiştirdi. Her imparatorluğun gözdesi oldu. Anadolu’nun bu çekiciliği 20. yüzyılda da azalmadan devam etti. 1923 de küllerinden yeniden doğan Türkiye üzerine gelen baskılara rağmen ayakta durması çok zor oldu. Bu yazımda da asıl bunlardan bahsetmeyi düşünüyorum.

Türkiye tarıma dayalı bir ekonomi şeklinde 1923 yılında kuruldu. Pamuk ipliği gibi olan ekonomimizi ayakta tutmak kolay değildi. Öyle ki Avrupa da bir kelebek kanat çırptığında Türkiye de fırtına oluyordu.

Tarih 1929 yılını gösterdiğinde ipler iyice gerilmişti ve Büyük Buhran başlamıştı. Batı ülkeleri dâhil tüm dünya kapalı ekonomi yoluna girmiş ve dünya ticareti daralmıştı. Yine bu durum ülkemizin ithalat oranını %25 e kadar düşürmüşken ihracatımızı da % 50 yakın düşürmüştür ve 1930 da Türkiye ilk defa dış ticaret fazlası vermiştir.

1939 yıllarına geldiğimizde ise dünya yine karışık bir duruma girmişti.2 dünya savaşı dönemleri başlıyordu. Türkiye savaşa katılmayacaktı ama her an katılabilme durumuna karşı hazır beklemek zorundaydı. Bu durum savunma harcamalarını giderek arttırmıştır. Erkeklerin büyük çoğunluğu silah altına alınmıştır.

Ordunun ve halkın gıda talebi artmıştır fakat bütün köylü, çiftçi silah altındaydı. Üretim yok denilecek kadar azalmıştı. 1938 yılında 0,05 lira olan ekmek 1942 yılında %284 artarak 38,67 lira olmuştur.Bu yüzden büyük kentler dahil olmak üzere karne ile ekmek dağıtımı başladı. Bütçe gelirinin arttırılması için dolaylı ve dolaysız vergiler arttırıldı. Sanayi yatırım programı ertelendi.

Bu şartlar altında savaş dönemini atlatan Türkiye 1946 yılına serbest ticaret ekonomisine giriş ve çok partili hayata giriş gibi değişiklik kararları alarak girdi.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.