Türkiye’nin En Büyük 35 Perakende Firması

0

Kaynak: Perapost Dergisi ve CRIF Araştırma Şirketi

2014 bilançoları temel alınarak Perapost Dergisi ve CRIF araştırma şirketi tarafından yapılan incelemeler sonucunda ulaşılmıştır.

Yukarıda ki listede yer alan firmalardan BIST’te işlem görmeyen firmalar şirketin kendi beyanları ya da web sayfalarında açıklamış oldukları finansal tablolardan, BIST firmaları için ise kamuoyuna açıklanan finansal verilerden derlenerek hazırlanmıştır.

Listenin orijinalinde ilk 100 firma yer almaktadır. Burada verilen veriler 35 firma üzerinden temel alınarak hazırlanmıştır.

Görüldüğü gibi zirveyi süpermarket perakende marketleri, gıda perakendeciliği, giyim perakendecileri, yapı perakendeciliği ve teknoloji marketleri paylaşıyor. Listede en belirgin orana sahip olan perakende sektörü süpermarket perakende marketleri oluşturmaktadır. Listede ilk 10’un 7’sini süpermarket perakendeciliği oluşturmaktadır.

Zirveyi 14,5 Milyarlık ciro ile BİM A.Ş. oluşturmaktadır. 2. Sırada Migros A.Ş. bulunmaktadır.

Listede dikkatleri üstüne toplayan bir durum ise ilk 20’de sadece bir tane yapı marketinin yer almasıdır. Koçtaş bulunduğu sektörü ilk 20’de temsil etmektedir.  Aynı şekilde ilk 20’de gıda perakendeciliğini temsil eden firma ise Burger King olmuştur.

Aşağıdaki pasta grafikte ilk 10 firma gösterilmiştir.

İLK 10

Cevap Yaz

Your email address will not be published.