Ulaşımda Vize Sorunu

0

Ulaşımda Vize Sorunu

Lojistik ve ulaştırma ciddi bir şekilde planlanması ve uygulanması gereken iki kavram. Bireylerin olduğu kadar sürücüler de ulaştırmada vize problemleriyle karşılaşılabilir.

Ülkemizde gerçekleşen dış ticaret aktivitelerinde özellikle uluslararası karayol taşımacılığına yönelik Türk sürücülerine uygulanan vize problemidir.

Son yıllarda kaydedilen verilere göre Ulaştırma Bakanlığından dış ticareti gerçekleştirmek amacıyla yetki belgesi alan firma sayısı iki ile üç bin arasında değişmektedir.  Uluslararasi taşımacılıkta faaliyette bulunan araba sayısı ise 60-70 binlerde seyir etmektedir.

Türk filosu, en azından karayolu taşımacılığında, bu göstergelerele Avrupa’nın en genç ve en güçlü filolarından biri olmayı hedeflemiştir.

Lakin, Türk sürücüleri, AB ülkelerine yapacakları taşımalarında vizeye sahip olmalari gereklidir.  Zaman,maliyet ve kalite kaybına yol açan vize işlemleri , yapılacak 3 günlük bir seyahati 7 gün vize işleriyle totalde 10 güne kadar yükseltmektedir.

Zaman kaybına maliyet kaybı ekleniyor. Bir tır sürücüsünün Schengen vizesinin maliyeti yıllık ortalama 7-8 milyon Avro gibi bir rakama tekabül eder.

Schengen vize davetinde en az 22 belgenin temin edilmesi ve vize sürecinde istenen “davetiye”nin alinmasi gerekmektedir. Belgelerin sayısında herhangi bir artış ya da azalış yaşanmıyor. Her ülke standart kabul edilerek tüm prosedürlerin yerine getirilmesi sağlanmaktadır.

Davetiye bir seferlik, vize ise sürelidir. Burada oluşan en önemli problem ve ayrıntı ise ilk seferinde davet gönderilen müşteri tüm yıl boyunca yapılacak seferlerle ilgili yükümlülüğü ele alıyor. Bu da müşteriyi ve seferi gerçekleşen söförü çok zor durumda bırakıyor.

Vizeden red yenedebiliyor. Örneğin ülkelerden Türkmenistan bu süreci uzatan ve güçleştiren ülke konumunda Türkiye’nin gözünde. Türkmen makamlarinda herhangi bir sürücü ret yerse, o sürücünün yerine başka bir sürücünü atamak gerekecektir.

Sürecin makara gibi başa sarması ise rakipleri bir adım öne geçirip firmaların sektörde sahip olmak istedikleri statü ve değer kavramlarını yitirmelerine neden olacaktır.

International Road Transport Union Sekreteri Martin Marmy vizeninin onay- red ilişkisini şu sözlerle belirtmektedir.

“Uluslararası taşımacılık faaliyetleri başladığından bugüne kadar iltica eden bir sürücü görülmedi”

 

 

 

 

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.