Ülkemizde Online Alışverişin Tercih Edilme Nedenleri

0

Alışveriş yapmak adeta hepimiz için bir tutku, zamanımız ise dar. Bazen hediyeyi son dakikaya bırakmak, bazen de alışveriş merkezlerinde harcanan zamanı minimuma indirme isteği, online alışverişe yönelmemizde en büyük nedenler arasında. Gelişen teslimat sistemleri ile artık bilgisayar başından aldığımız bir ürün aynı gün ve hatta saatler içerisinde kapımızda olabiliyor.

İnternet üzerinden araştırma yapan bir çok tüketici online olarak istedikleri ürünlere hemen sahip olabiliyorlar. Hem keyifli, konforlu ve güvenli alışveriş yapıyorlar hem de çok uygun fiyat avantajlarına sahip oluyorlar. Beğendiğimiz bir ürünü incelerken sunulan “ikinci ürüne yüzde 50 indirim” veya alternatif olarak yanında bir hediye ürün vermek gibi kampanyalar tüketiciye çok cazip geliyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye genelinde 10 kişiden biri internetten alışveriş yaparken, ortalama alışveriş sıklığı ise 2 ayda bir olarak gerçekleşiyor. Ülkemizde online alışverişin tercih edilme nedenlerine bakıldığında %56’lık oranla birinci sırada ucuz olması geliyor. %36’lık oranla kolay olması, %8’lik oranla da diğer nedenler bunu takip ediyor.

Fiyat karşılaştırma siteleri online alışveriş için büyük önem taşıyor. Online alışveriş yaptığını söyleyenlerin yarısından çoğu, online alışveriş yapmadan önce mutlaka fiyat karşılaştırma sitelerine bakıyor.

Tüketici, alışveriş yaptığı sitelerde güvenli ödeme seçeneği olmasına mutlaka dikkat ediyor. Tüketicilerin neredeyse yarısı için kredi kartı ve banka kartı online alışverişler için bir numaralı ödeme aracı. İnternet üzerinden kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen ve kapıda ödeme ile havale gibi farklı ödeme yöntemlerinin bulunması müşterilerin alışveriş yapacakları e-ticaret mağaza seçimlerini oldukça etkiliyor. İnternet sitelerinden alışveriş yapılırken, kapıda ödeme seçeneği, iade değişim politikaları ve taksit imkanları da tüketici davranışlarında oldukça etkili oluyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.